Premier Robert Golob je danes v državnem zboru odgovarjal na poslanska vprašanja. Med drugim o davku na premoženje, za katerega je dejal, da je eden od številnih ukrepov, s katerimi bo vlada poskušala spremeniti stanje na stanovanjskem trgu v korist najemnikov in prvih lastnikov stanovanj. Priprava izhodišč, tako Golob, je kompleksna, poslanci oziroma koalicijski partnerji pa bodo o njih razpravljali januarja.
»Načrt je, da se do konca tega leta, se pravi v naslednjih dveh mesecih, pripravi izhodišča, na kakšen način naj bolj obremenimo premoženje in s tem razbremenimo delo,« je dejal v odgovoru na poslansko vprašanje Soniboja Knežaka iz SD, ki ga je zanimalo, kako bo vlada uresničila zaveze o obdavčitvi nepremičnin in premoženja višje vrednosti.
Golob je ponovil, da izhodišča pripravlja strateški svet za davke na ministrstvu za finance. V tem svetu so prisotni tako delodajalci kot delojemalci in preostala stroka, je poudaril. Po njegovih besedah je ključno izhodišče nevtralnost. »To pomeni, da toliko sredstev, kot jih bo zajetih iz premoženja, za toliko se lahko razbremenijo obdavčitve plač.« Pojasnil je še, da je treba premoženjski davek zajeti na pravičen način: »Ne obremeniti tistih, ki imajo eno nepremičnino, ki so zanjo varčevali in jo gradili celo življenje. Treba je poskrbeti, da tisti, ki ima dovolj denarja, da razpolaga z več nepremičninami, po možnosti celo praznimi ali pa takimi, ki jih oddaja v kratkoročni najem, prispeva svoj delež k družbeni blaginji na pravičen in socialno smiseln način.«
Premier septembra zadevo pospravil z mize
Kdor zadnji mesec ni spremljal politike, bi lahko pomislil, da vlada pripravlja spremembe, ki bodo uveljavljene še v tem mandatu. A spomnimo: Golob je premoženjski davek še prejšnji mesec pospravil z mize. »Davčne spremembe, ki so danes v parlamentu, so tisti prvi korak, ki bo stopil v veljavo s 1. januarjem 2025. Med njimi ni ne razbremenitve dela širšega značaja ne premoženjskega davka. Izhodišča za ta del davčnih sprememb bo ministrstvo za finance pripravilo do konca tega leta. Ne, ne pričakujemo uveljavitve tega dela zakonodaje v tem mandatu,« je namreč septembra po koalicijskem vrhu odgovoril na vprašanje, kdaj bo uveljavljen davek na premoženje, ki je bil sicer ena od prednostnih nalog koalicije.
Dodal je še, da se veseli razprave, »najverjetneje na prvi januarski seji ali pa celo na koalicijskem vrhu januarja«, kjer da bodo to »dali na mizo in se o tem tudi pogovorili«. Bodo koalicijski partnerji torej debatirali o nečem, česar ne nameravajo uzakoniti v tem mandatu, ampak v drugem, ki bi ga morali na naslednjih volitvah šele dobiti? Ali pa si je premier glede časovnice znova premislil? Danes tega nismo izvedeli. Spomnimo sicer, da so koalicijski partnerji za to, da premoženjskega davka ne bo, izvedeli septembra na tiskovni konferenci po koalicijskem vrhu. Hkrati z novinarji. Je pa Golobovo včerajšnjo napoved o pravični obdavčitvi že pozdravil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Minister, pristojen tudi za področje stanovanjske politike, pričakuje, da se bo z obdavčitvijo na najemnem trgu razširila ponudba in da se bodo znižale tudi najemnine.