Škofja Loka. Potem ko je večinski lastnik invalidskega podjetja CSS Slovenski državni holding (SDH) minuli teden po čedalje glasnejših pozivih škofjeloške lokalne skupnosti in ministra za delo Luke Mesca končno razrešil likvidacijskega upravitelja in nekdanjega direktorja podjetja Uroša Zarnika in za novo direktorico potrdil Mariano Rebernik, je za zaposlene v družbi na vidiku lepši jutri.

Danes jih je na sedežu podjetja v Škofji Loki obiskal minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Po ogledu proizvodnje in srečanju z novim vodstvom podjetja je bil Han optimističen glede prihodnosti družbe. Napovedal je, da bo pomagal pri odločitvi pristojnih, da se podjetje prestavi iz portfeljske v strateško naložbo, s čimer bi se omogočilo novo perspektivo podjetja in njegovo dokapitalizacijo.

    CSS obisk Hana


Matjaž Han, foto: Tina Jereb

»Vse ostale naloge glede nadaljnjega poslovanja podjetja bo morala narediti ekipa zaposlenih v CSS. Naj poudarim, da dobro razumem, kaj so ekonomika, gospodarstvo, usode ljudi in njihove zgodbe. Te so se me še posebej dotaknile, zato sem se tudi sam zavzel za ohranitev podjetja in spremembo njegove strategije,« je poudaril Matjaž Han.

Minister je potrdil, da so se o spremembi strategije CSS, ki je sicer v pristojnosti ministrstva za finance, že pogovarjali tudi na vladi, kako daleč so rešitve, pa ni vedel povedati. Han je potrdil tudi čedalje bolj glasne govorice, da naj bi SDH po zaustavitvi likvidacije po novem razmišljal o prodaji podjetja CSS.

    CSS obisk Hana

Predsednica sindikata CSS Brigita Rutar, nova direktorica CSS Mariana Rebernik in generalna sekretarka SOPS Ana Čermelj upajo, da bo minister Han držal svojo obljubo. Foto: Tina Jereb

Pospravljajo in dihajo

V podjetju CSS sicer v teh dneh poteka intenzivno čiščenje prostorov, ki jih želijo osvetliti in jim dodati več pozitivne note, v prihodnje pa se obetajo tudi slikopleskarska dela in ureditev okolice proizvodnje. Po besedah Mariane Rebernik imajo zaposleni dovolj dela in so optimistični, prav tako se že uresničujejo tudi nekatere obljube naročnikov.

»Vsa čast zaposlenim, da so lahko z razpoložljivo opremo naredili toliko, kot so naredil, in da so motivirani, da delajo še naprej. Vzdušje v kolektivu je delovno in odgovorno. Najprej smo začeli pospravljati in dihati, zdaj pa bomo s podporo škofjeloških podjetnikov podjetje tudi malo polepšali. S tem bomo privabili več dobre energije, da mislimo resno in nam je vredno zaupati, pa bodo videli tudi naši kupci in dobavitelji. Ti nas sicer že zdaj ne vidijo kot podjetje, ki odhaja, ampak kot podjetje, ki bo tudi v prihodnje njihov poslovni partner,« je optimistična nova direktorica.

Eden od delavcev v podjetju, ki se lahko pohvali s 40 letno delovno dobo, nam je zaupal, da celo dve leti pred svojo načrtovano upokojitvijo ne dosega minimalne plače oziroma mu morajo za to doplačevati. Čeprav ima, kot se je izrazil, v žepu tri nove ponudbe za zaposlitev, bo v CSS vztrajal vsaj še do sestanka z novo direktorico.

Rebernikovo, sicer nekdanjo dolgoletno direktorico gorenjskega podjetja Atotech Slovenija, ki je svojo lanskoletno upokojitev za nove izzive, povezane s sanacijo podjetja CSS, zamenjala prav zaradi velike delovne vneme zaposlenih in njihove velike želje po ohranitvi obratovanja, je opisal kot zelo odločno in redoljubno.

Zaupal je, da nova direktorica na delo prihaja že pred šesto uro zjutraj, v minulih štirih dneh pa so jo zaposleni v podjetju videli pogosteje kot bivšega direktorja v vseh letih svojega delovanja. 

Skrb za ranljive je dolžnost vlade

Informacij glede namere SDH o prodaji podjetja ni danes zanikal niti predsednik območne-obrtne zbornice (OOZ) Škofja Loka in predsednik državnega sveta in Marko Lotrič. »V tem trenutku poskušamo vse sile usmeriti v to, da podjetje postane strateška naložba in da država poskrbi za ranljive ljudi. To je pravzaprav tudi dolžnost vlade, ki mora družbeno odgovornost izkazati v praksi in ne samo na papirjih,« je dejal Lotrič.

Poudaril je, da trdno verjame v rešitev CSS, ki je bilo v zadnjih devetih letih močno podinvestirano. Tudi Lotrič si želi, da bi proizvodnjo podjetja čim prej tehnološko posodobili in zadržali delovna mesta zaposlenih.

CSS Škofja LOka

Foto: Tina Jereb

V Sindikatu obrti in podjetništva (SOPS) še vedno poudarjajo, da bo za uspešno sanacijo podjetja potreben nadaljnji trud politikov. Generalna sekretarka SOPS Ana Čermelj še naprej vztraja, da je treba invalidski podjetji CSS in Bodočnost Maribor, ki je prav tako v večinski lasti SDH, prekvalificirati med strateške naložbe in zagotoviti nujno dokapitalizacijo družbe CSS.

»Najprej so želeli podjetje likvidirati, zdaj ga menda želijo prodati. Sindikat ne pristaja in ni pristal na likvidacijo invalidov in tudi na prodajo ne bo pristal. Pričakujemo odgovoren in resen odnos do invalidov, ki se trudijo in želijo delati. Nova direktorica je že prvi dan povedala, da general brez vojske ni nič. Vojska ni zatajila; general mora oddelati svoje in tudi politika,« je poudarila Čermeljeva. x

Priporočamo