V ljubljanskem UKC so po smrti dveh otrok s težko obliko prirojene srčne napake napovedali strokovni nadzor. Otroka so poleti na osnovi odločitve konzilija usmerili v Izrael. Tam ju je operiral kirurg David Mishaly, a se je stanje otrok po operacijah usodno poslabšalo.

Dvomi staršev

Po poročanju N1 sta oba otroka umrla v Izraelu. Aisha Nur Kolupčić je imela deset, Luka Smajić pa osem mesecev. Njuni starši so prepričani, da zaradi dogajanja v programu otroške srčne kirurgije v Ljubljani zanju ni bilo optimalno poskrbljeno. Starša umrle deklice, Ajla in Sanel Kolupčić, sta svoje pomisleke izrazila v pismu, ki ga v bolnišnici zdaj obravnavajo kot uradno pritožbo. Po poročanju N1 sta deklico prvič operirala češki kirurg Roman Gebauer in Miha Weiss, takratni vodja ljubljanskega centra za obravnavo bolnikov s prirojenimi srčnimi napakami. Ko so se začeli pogovarjati o drugi operaciji, Gebauer v Ljubljani ni več operiral. Operacijo sta tako opravila Weiss in ljubljanski kirurg Igor Šehić. Potem ko je dal maja odpoved Weiss, pa ni bilo v Ljubljani več nikogar, ki bi opravil še operacijo aortnega loka, so za N1 povedali dekličini starši. Kritični so tudi do kasnejšega tempa dogovarjanja za operacijo v tujini. Tudi starša umrlega dečka, Sanja in Marko Smajić, se po poročanju N1 sprašujeta o vplivu težav ljubljanskega programa otroške srčne kirurgije na zdravljenje. Njunega sina sta dvakrat operirala Gebauer in Weiss, a se je otrokovo stanje kasneje slabšalo. Ko je bilo jasno, da ljubljanski program ostaja brez obeh omenjenih zdravnikov, sta si starša prizadevala za zdravljenje v tujini. Pozitiven odgovor so v ljubljanskem programu dobili le iz Izraela, kjer pa je otrok po poslabšanju stanja po operaciji umrl.

16 let negotovosti

Mishaly je ob predstavitvi dokumentacije izrazil skrb glede uspeha zdravljenja, je včeraj pojasnil strokovni direktor pediatrične klinike UKC Ljubljana Marko Pokorn. V izraelskem centru so ga bili vseeno pripravljeni prevzeti, je dodal, a zdravljenje žal ni bilo uspešno. Nadzor so predlagali, da bi razjasnili morebitne dvome glede odločitev ekipe, ki je otroka zdravila v UKC Ljubljana. Da bi bili rezultati verodostojni, pa bi bilo smiselno po Pokornovi oceni poiskati neodvisnega in mednarodno priznanega strokovnjaka. Vse to bo po njegovem pomembno tudi zaradi sodelovanja UKC Ljubljana s srčnim kirurgom Janezom Vodiškarjem. Slednji je pri njih zdaj zaposlen četrtinsko in je že začel opravljati operacije pri otrocih s srčnimi napakami. Spomnimo, da je pred leti Vodiškar največjo bolnišnico zapustil prav zaradi neurejenih razmer oziroma neustreznih pogojev dela.

Težave programa otroških srčnih operacij se sicer vrstijo že vse od leta 2007, ko je iz UKC Ljubljana odšel dotedanji kirurg Vladimir Sojak. Poleg slabih odnosov med zaposlenimi se je za posebno trd oreh izkazalo prav pomanjkanje stalnih kirurgov. Posebej so odmevale ugotovitve nadzornikov leta 2015, da so bili otroci v programu, ki je nekoč slonel prav na prihodih izraelskega kirurga Mishalyja, po nepotrebnem ogroženi. Mednarodna komisija je takrat podrobneje obravnavala smrti štirih otrok, ki bi imeli ob bolje zastavljenem zdravljenju večje možnosti preživetja. Omenjena ekipa, ki jo je v največjo slovensko bolnišnico poslala Zdravniška zbornica Slovenije, pa je imela z ugotavljanjem posledic slabe organizacije hude težave. Zapisi bolnišnice o zapletih in smrtnosti pri teh zahtevnih operacijah so bili namreč luknjičavi.

Priporočamo