Primopredaja med novim in odhajajočim predsednikom vlade Robertom Golobom inn Janezom Janšo je trajala dlje, kot je bilo predvideno. »Imela sva izčrpen in ploden pogovor,« je dejal Golob in se zahvalil Janši za vse nasvete. Slednji je ob tretjem slovesu iz vladne palače zaželel Golobu mirno plovbo v nemirnih vodah. »Zdržite tempo, ki ga je imela naša vlada zadnji dve leti. Moja želja je, da bi nova vlada sledila vzorom naše vlade,« je dejal Janša.

Vse kadrovske spremembe vlade na prvi seji in posnetek prve novinarske konference predsednika vlade Roberta Goloba si lahko preberete tukaj.

Črnčec znova dvigoval prah

Po primopredaji se je nova vlada sešla na prvi seji, na kateri so sprejeli vrsto kadrovskih potez. V Dnevniku smo pravilno napovedali, da bo novi direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije Joško Kadivnik. Gre za dolgoletnega uslužbenca in drugega človeka Slovenske obveščevalno-varnostne agencije. Na vrh policije prihaja nekdanji direktor kriminalistične uprave Boštjan Lindav, ki je leta 2020 postal žrtev čistk vlade Janševe vlade v policijskih vrstah. Urad vlade za komuniciranje je že prevzel Dragan Barbutovski.

Vlada je imela na dnevnem redu okoli 40 točk dnevnega reda, ki so se večinoma nanašale na kadrovanje, nekaj pa je bilo tudi že vsebinsko obarvanih. Kadrovska sestavljanka državnih sekretarjev po ministrstvih v večini primerov ne odstopa od doslej objavljenih imen, je pa bilo tudi nekaj presenečenj, zaradi katerih so v koalicijskih strankah SD in Levici potihoma že zmajevali z glavo. Minister za obrambo Marjan Šarec je namreč razkril, da bo poleg Rudija Medveda drugi državni sekretar Damir Črnčec, nekoč odločni podpornik Janeza Janše, ki je nato prestopil v LMŠ. Zaradi Črnčeca so se sporekli že v vladi Marjana Šarca, a tokrat kaže, da bi se lahko zgodba okoli nekdanjega direktorja Sove in OVS razpletla drugače. Marjan Šarec je namreč pojasnil, da je za imenovanje Črnčeca dobil odobritev predsednika vlade in da so pri tem sledili dogovoru, da je vsak minister odgovoren za svoj resor. To je potrdil tudi koordinator Levice Luka Mesec s pojasnilom, da se bodo držali džentelmenskega dogovora o nevmešavanju tudi pri kadrovski politiki v resorje drugih ministrov.

Forenzični pregled
potez bivše vlade

Ministri nove vlade so se na prvo sejo odpravili židane volje. Predsednica SD in zunanja ministrica Tanja Fajon je bila prepričana, da je pred novo vlado trda pot, prve poteze pa so spodbudne, ker so v obdobju oblikovanja koalicije in vlade dokazali, da se lahko držijo dogovorov in zastavljenih rokov. »Sem kar optimistična. Glede na to, kako delamo, ko se držimo dogovorov, menim, da bomo zdržali ne samo štiri, ampak osem let,« je dejala Tanja Fajon. Luka Mesec je za prvo sejo vlade napovedal vrsto kadrovskih potez in razrešitev na ključnih funkcijah. »Od danes naprej se bo treba seznaniti z vso škodo, ki jo je prejšnja vlada povzročila tej državi, finančno, kadrovsko in institucionalno,« je dejal Mesec.

Robert Golob je v prvi izjavi po potrditvi vlade v državnem zboru napovedal, da bodo do naslednjega tedna izpeljali revizijo vseh škodljivih ukrepov bivše vlade. »Hočemo imeti pregled stanja, izpeljali bomo revizijo vseh imenovanj, premestitev, spornih poslov in spornih sprememb zakonodaje,« je dejal Golob. Tanja Fajon je dodatno pojasnila, da lahko pričakujemo sklep vlade, da se opravi forenzični pregled vseh spornih imenovanj od 1. januarja 2020 do zdaj. To je bila napoved ukrepov, ki naj bi jih sprejeli že na prvi seji vlade, a podrobnosti še niso bile znane do konca redakcije. »Ideja je, da bi vsa ministrstva in vse službe v domeni vlade dobila navodila, da pregledajo, kje so bila morda opravljena sporna politična imenovanja. Želja je pridobiti seznam, ne gre pa za napoved odpuščanj, ampak želimo razumeti, kaj se je dogajalo po ministrstvih zadnji dve leti,« je dejala Tanja Fajon. Kot je znano, je pretekla vlada, kljub temu da je imela pristojnosti urejati le tekoče zadeve, sprejemala ukrepe o obsežnih finančnih investicijah in prerazporeditvah. So pa po imenovanju vlade nekateri začeli že sami odstopati. To je storil direktor Fursa Ivan Simič, Franci Matozpa je odstopil s položaja neizvršnega direktorja in predsednika uprave odbora DUTB.

 

Priporočamo