Čeprav je bil tedaj že več let v predkazenskem postopku, ki je pretresal očitek storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, ga je vodstvo Ekonomsko-poslovne fakultete Univerze v Mariboru januarja 2018 zaposlilo na položaj tajnika fakultete. Sprožen sodni postopek tudi ni oviral prezaposlitve obtoženega v Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLHOH). Leta 2022, v času direktorice Tjaša Žohar Čretnik, je zasedel položaj vodje pravno-kadrovske službe NLZOH.
Letos je Sebastjana Strmška iz Maribora vendarle dohitela senca kriminalne preteklosti. Na mariborskem sodišču je bil pravnomočno obsojen, ker je s pomočjo razvpite nekdanje prokuristke Oriona Barbare Podlogar oškodoval Zavarovalnico Maribor (zdaj Zavarovalnico Sava) za več kot 370 tisoč evrov. Sodišče je tudi pravnomočno sklenilo, da mora Strmšek povrniti škodo zavarovalnici, s pripadajočimi obrestmi vred.
Napada, podobna kot jajce jajcu
Kriminalna zgodba s podpisom Strmška ima očitne podobnosti s kriminalnim napadom na državno podjetje Elektrooptika. V obe domnevni ukani je bila vpletena Barbara Podlogar. Razvpita podjetnica, nekdanja prokuristka podjetja Orion, se je več kot desetletje v Veliki Britaniji ukvarjala z ustanavljanjem podjetij nabiralnikov, ki so bili v prvi vrsti namenjena zapiranju prezadolženih družb v Sloveniji, skrivanju njihovega premoženja pred upniki in brisanju sledi za njihovimi lastniki.
Londonski podjetji sta v obeh primerih predložili lažne in ponarejene pogodbe o odkupu terjatev, kot kupec terjatev sta nastopali novozelandski podjetji iz Aucklanda. Družbi imata skoraj identično ime. Kdo so bili dejanski lastniki angleških in novozelandskih firm, ni bilo mogoče ugotoviti. Je pa znano, kdo sta bila insajderja. V zavarovalnici je to bil Strmšek, v Elektrooptiki direktor Gregor Jeza. Mariborčana sta stara znanca še iz časov, ko sta bila dejavna v nepremičninskih poslih.
Temelj kriminalnega olajšanja Zavarovalnice Maribor (ZM) je bil škodni dogodek v Španiji iz leta 2010. Strmšek je kot izvršni direktor sektorja obdelave škod in odgovorni likvidator marca 2012 domnevnemu oškodovancu zavrnil izplačilo odškodninskega zahtevka. Ko pa je januarja 2013 izplačilo odškodnine za isti škodni dogodek vložilo londonsko podjetje Mayfair, Strmšek ni imel zadržkov. Odobril je izplačilo 370.000 evrov odškodnine in 5.520 evrov odvetniškega honorarja za odvetniško pisarno Dušana Ambrožiča, ki ima dolgo zgodovino sodelovanja z ljudmi iz sistema Orion.
Enajstega marca 2013, natanko teden dni po tem, ko je ZM nakazala denar na fiduciarni račun odvetniške pisarne Ambrožič & Schultz, je državno podjetje Elektrooptika prejelo elektronsko izvršbo v višini 932.336 evrov. Vlagatelj je bilo londonsko podjetje Atractor. Ker se direktor Elektrooptike Gregor Jeza, tedaj vidni član mariborske SDS, na izvršbo ni pritožil, je maja 2013 denar najprej šel na fiduciarni račun, ki ga je v Avstriji odprl zdaj bivši odvetnik David Šega, nato pa je večina denarja izginila neznano kam. Izpuhtelo je tudi prej omenjenih več kot 370 tisočakov iz zavarovalnice.
Hvalil uspešnost odkrivanja zavarovalniških goljufij
Dolgo časa je preteklo, preden so v zavarovalnici dojeli, kaj se je pravzaprav zgodilo. In sprva niso pomislili na to, da bi lahko bil vpleten direktor Strmšek. Tudi zato je lahko javno hvalil učinkovitost posebnega oddelka za odkrivanje in preprečevanje zavarovalniških goljufij, ki so ga vzpostavil v ZM. »Po naši oceni smo pri odkrivanju teh dejanj vse bolj uspešni,« je junija 2013 pojasnjeval časniku Finance in novinarki postregel s podatkom, da vsaj deset do 15 odstotkov vseh prijavljenih škod temelji na goljufijah. »Po naši oceni ta obseg prirejenih škodnih dogodkov velja tudi za našo zavarovalnico,« je dodal.
Zlagoma, a vztrajno se je pričela zategovati zanka okoli Strmška. Novembra 2014 ga je uprava ZM razrešila s položaja direktorja in vložila kazensko ovadbo zoper neznano osebo. Do izvedbe predobravnavnih narokov je minilo skoraj sedem let, prvi narok za glavno obravnavo je sodišče razpisalo v začetku leta 2022.
Niti tri mesece kasneje, tik pred državnozborskimi volitvami, se je Sebastjan Strmšek preselil na Nacionalni laboratorij (NLHOH). Njegova direktorica Tjaša Žohar Čretnik ga je zaposlila na položaju vodje pravno-kadrovske službe.
V tem času je laboratorij sprožil večmilijonske nabave materiala za izvajanje testov na prisotnost virusa sars-cov-2. Velika večina materiala, za katerega naj bi zavod plačal 5,7 milijona evrov, ni bila nikoli porabljena in je šla v uničenje, kar je zavodu nakopalo večmilijonsko izgubo. Svet zavoda je zatem naročil revizijo teh spornih nabav, ki naj bi poiskala odgovor na vprašanja, kdo je sprejel odločitev za nakup in na osnovi kakšnih okoliščin. Revizija še ni bilo objavljena.
Tudi delodajalko doletela kazenska preiskava
Tjaša Žohar Čretnik se ni uspelo obdržati na čelu laboratorija, mandat ji je potekel julija 2022, obenem se je znašla pod drobnogledom kriminalistične preiskave domnevno prilagojenih verifikacij hitrih testov za diagnostiko COVID-19 podjetja Majbert Pharm, ki jo je sprožil Nacionalni preiskovalni urad. Zadeva je od oktobra lani na Okrožnemu sodišču v Ljubljani in še ni doživela sodnega epiloga, za vse vpletene velja domneva nedolžnosti.
Na neprimernost teh hitrih testov je javno opozarjala Metka Paragi, nekoč vodja nacionalnega referenčnega laboratorija za SARS. Žohar Čretnik ji je izrekla izredno odpoved delovnega razmerja. Paragi, ki je zdaj državna sekretarka za javno zdravstvo in javno zdravje v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba, se je (neuspešno) pritožila. V času njenega pritožbenega postopka je pravno službo laboratorija že vodil Strmšek. Strokovno pomoč mu je nudil stric Stanko Omerzu, razvpiti bivši predsednik mariborskega delovnega sodišča.
Strmšek je preživel vse kadrovske pretrese in ostal v NLZOH tudi po tistem, ko mu je bila na okrožnem sodišču izrečena obsodba. Nanjo se je sicer pritožil, vendar jo je višje sodišče zavrnilo. Obsodba na 22-mesečno zaporno kazen je postala pravnomočna. Šestega februarja je sklenil sporazum o prenehanju pogodbe o zaposlitvi v NLZOH, zavod zapušča konec meseca. Poziva iz zapora še ni prejel, ker je vložil predlog za alternativno prestajanje kazni. Strmškova zagovornica Maja Vogrin sodnega postopka ni želela komentirati.