Prvo leto aktualne vlade je na eni strani zaznamovala sprostitev napetosti v javnosti, potem ko je odšla prejšnja Janševa vlada, na drugi strani pa so vse glasnejše kritike zaradi slabega oziroma prepočasnega izvajanja reform. Na začetku leta so si koalicijska srečanja na temo različnih reform sledila kot po tekočem traku. Na njih so predstavljali časovnice reform, a te v praksi glede na napovedi zamujajo. Za povrh je vlada davčno reformo po tistem, ko jo je že predstavila, kratko malo pospravila z mize. Več vprašanj kot odgovorov je tudi na področju prenove pokojninskega sistema.

Morda najbolj kritična je prav prva prioriteta sedanje oblasti – zdravstvena reforma. Mnogi opozarjajo, da so se razmere v zdravstvu v vmesnem času ob neuspelih poskusih stresnega testiranja sistema in ob parcialnem reševanju problemov še poslabšale. Čakalne vrste se niso skrajšale, omejitve dvojnih praks zdravnikov (v javnem in zasebnem sektorju) so za zdaj ostale na papirju. Premier Robert Golob na včerajšnji tiskovni konferenci tudi ni želel povedati, ali bo vlada prevzela odgovornost, če do konca junija ne bo dosežen dogovor glede ločenega zdravstvenega stebra z zdravniki, kot je obljubil minister za zdravje.

Številni so si enotni, da izvedbo reform otežuje tudi opozicija, ki je v zadnjem letu pogosto narekovala politično dinamiko. Golobova vlada je razširitev števila ministrstev zaradi treh referendumov dosegla šele v začetku letošnjega leta, ji je pa v vmesnem času uspelo urediti razmere na STA. Prav tako se je po enem letu z odločbo ustavnega sodišča zrahljal gordijski vozel na RTV Slovenija. Med glavnimi dosežki vlade je predvsem učinkovito in pravočasno ukrepanje ob energetski krizi, ki je razbremenilo tako gospodinjstva kot poslovne subjekte. Najbolj ranljive prebivalce je vlada zaščitila tudi z dvigom minimalne plače.

Ostajajo številne odprte fronte vlade. Izboljšanje položaja zahtevajo kmetje, upokojenci, vrstijo se stavke, na primer carinikov, pa v visokem šolstvu in v dejavnosti osebne asistence. Hkrati zastajajo številna pogajanja v sklopu plačne reforme. V letu reform, kot so v koaliciji označili leto 2023, na vrata oblasti skratka trka vse več nezadovoljnih. V drugi polovici leta je pričakovati stopnjevanje kritik zaradi kopičenja neizpolnjenih zavez. 

Priporočamo