Uprava RS za zaščito in reševanje je v ponedeljek predstavila aplikacijo poplave 2023, ki je namenjena boljšemu razporejanju pomoči, ki so jo pripravljeni nuditi posamezniki ali organizacije oziroma podjetja, na mesta, kjer jo najbolj potrebujejo. Do naslednjega jutra je prek aplikacije pomoč ponudilo več kot 12.000 ljudi. Zaradi razdelitve obremenitev so upravljanje aplikacije in z njo povezano koordinacijo dodelili regijskemu štabu civilne zaščite Notranjske in Obale.

Pri aplikaciji velja omeniti, da pravzaprav ne gre za pravo aplikacijo in ji tako pravijo predvsem zato, ker je to danes modno. To ni trivialno, saj jo boste zaman iskali v spletnih trgovinah z aplikacijami, kot sta google play ali Applov app store. V resnici gre za dokaj enostavno zastavljeno spletno stran, oziroma bolje rečeno, spletni obrazec. Dostopen je na naslovu https://poplave2023.urszr.si/. Tam uporabnik vpiše svoje podatke, od naslova do telefonske številke in elektronske pošte. Po oddanem obrazcu na elektronski naslov prejmemo povezavo na nov obrazec, ki je tisti pravi. Prvi korak je očitno namenjen izločevanju neresnih kandidatov, ki ne dajejo niti pravih kontaktnih podatkov.

Obrazec, ki ga lahko obiščemo prek povezave v prejeti elektronski pošti, uporabniku omogoča označevanje posameznih artiklov oziroma oblik pomoči, ki so potrebne. Gre za dokaj racionalen pristop, ki kljub enostavnosti storitve močno pripomore k temu, da se prostovoljci z znanji ter materialne dobrine racionalno porazdelijo na mesta, kjer jih potrebujejo. Ne pa da so posamezna območja zasuta s pomočjo, ki je ne potrebujejo, drugje pa te pomoči primanjkuje. Je pa treba dodati, da je spletni obrazec le eden od členov v verigi. Ogromno je odvisno od same koordinacije med prizadetimi območji in štabom, ki upravlja »aplikacijo«, ter logistike oziroma dejanskega razporejanja pomoči.

Kamioni, slikopleskarji, geologi ...

V »aplikaciji« je mogoče ponuditi prevoz oseb in materiala z mehanizacijo in kamioni ter traktorsko pomoč. Potrebujejo pomoč pri izvajanju gradbenih in mehanskih del, izvajanju ali popravilih vodovodnih, električnih in plinskih inštalacij ter montaži ogrevalnih teles. Pri gradbenih in mehanskih delih potrebujejo delavce in vodje operative, tehnike in inženirje. Potrebujejo tudi strokovno pomoč geologov oziroma strokovnjakov za oceno varnosti mostov.

Na seznamu storitev, ki jih lahko ponudimo prek obrazca, so še slikopleskarska dela, parketarstvo oziroma polaganje talnih oblog, zidarstvo, postavljanje montažnih sten, krovstvo, tesarstvo, fasaderstvo, mizarstvo, kovinarstvo pa tudi ključavničarstvo in varovanje premoženja prizadetih območij ter snemanje z brezpilotnikom. Potrebujejo tudi WC-kabine.

Na prizadetih območjih potrebujejo material za gradnjo, gorivo, kmetijsko in gozdarsko opremo, stroje in orodja, zaščitno delovno opremo in material za pomoč kmetom. Ponudnik pomoči lahko material podari ali posodi. Prek aplikacije lahko pomoč ponudijo tudi prostovoljci, lahko se prijavi tudi skupina. 

Priporočamo