Urednica uredništva oddaj o kulturi na TV Slovenija Zemira Alajbegović Pečovnik je prejela odpoved delovnega razmerja. Vršilec dolžnosti direktorja televizije Uroš Urbanija – ki trenutno vodi javni zavod namesto odsotnega generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha – ji je formalno izročil odpoved včeraj, pritiske na urednico pa je začel izvajati že februarja. Tedaj so v uredništvu pripravili prenos osrednje državne proslave ob kulturnem prazniku, na kateri je na koncu nastopila tudi pesnica Svetlana Makarovič, ki velja za ostro kritičarko nekdanjega oblastnega režima Janeza Janše. Kot je znano, je bil Urbanija glavni tiskovni predstavnik Janševe vlade. »Direktor televizije je na ustvarjalce prenosa proslave izvajal pritisk, ker so sledili profesionalnim standardom in so predvajali proslavo v celoti (ker niso hoteli iz prenosa izpustiti pesničinega nastopa, kot je pričakoval Urbanija, op. p.), in jim grozil z odpovedjo delovnega razmerja,« so sporočili iz koordinacije novinarskih sindikatov. »Že takrat je direktor TV Slovenija presegel svoja pooblastila in poskušal poseči v vsebino, ki je v pristojnosti urednikov in drugih ustvarjalcev. Od takrat so se pritiski na urednico vrstili dnevno, tudi z omejevanjem in prepovedmi službenih poti v tujino,« so pojasnili.

Pozivi svetu RTVS

Zemira Alajbegović Pečovnik je za Dnevnik povedala, da je direktor Urbanija že več mesecev njej in njenim sodelavcem omejeval možnosti za delo in izpolnjevanje letnega programskega načrta. Med drugim brez obrazložitve ni podpisoval dokumentacije v zvezi s službenimi potmi. »Za takšno ravnanje ni mogoče najti nobenega racionalnega razloga. Zaposleni smo ves čas skušali zgolj izpolnjevati svoje delovne naloge, direktor pa je to omejeval,« pravi naša sogovornica. Direktor je posegal tudi v pravico do stavke, ki na RTV Slovenija poteka že več kot leto dni. Zahteval je, da mu v uredništvu oddaj o kulturi izročijo poimenske sezname stavkajočih v uredništvu, češ da stavkajoči ne bodo upravičeni do plačila. »Pritiske smo občutili ves čas, nisem pa si mislila, da bo šel na koncu tako daleč, da me bo odpustil,« pravi Zemira Alajbegović Pečovnik.

Odpuščena urednica se je danes že posvetovala s sindikalno odvetnico in trenutno vidi dve možnosti za rešitev svojega položaja: bodisi doseže pravico na sodišču bodisi v dogajanje poseže novi svet RTV Slovenija, ki nadzira delovanje vodstva. Svet bi denimo lahko ugotovil, da odpuščanje novinarjev presega trenutne pristojnosti direktorja televizije, ki bi moral kot vršilec dolžnosti opravljati zgolj nujne posle. K čim hitrejšemu ukrepanju sta svet RTV pozvali tudi koordinacija novinarskih sindikatov RTVS ter vrsta novinarskih aktivov.

Grožnje s premestitvami

Predsednik sveta Goran Forbici je danes zapisal, da ga informacije o dogajanju na RTV Slovenija »navdajajo s precejšnjim dvomom, da vršilec dolžnosti direktorja TV Slovenija, ki v odsotnosti vršilca dolžnosti generalnega direktorja vodi zavod, deluje v okvirih pristojnosti in v korist RTV Slovenija«. Ker z odpuščanjem in premestitvami na nižje rangirana delovna mesta vodstvo grozi tudi drugim novinarjem in delavcem, je Forbici ocenil, da »odhajajoče vodstvo v obdobju prehoda ženejo napačni motivi in napačne prioritete«. »Svet RTV Slovenija je vodstvu že na konstitutivni seji naložil redno poročanje o vseh kadrovskih odločitvah. S tem smo v prvi vrsti želeli preprečiti, da bi odgovorni v času pred imenovanjem nove uprave posegli po potezah, ki presegajo opravljanje tekočih poslov,« je zapisal v izjavi za javnost.

Na odpuščanje in grožnje se je odzvala tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko. »Nedopustno in nedostojno je, da direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija pred imenovanjem novega vodstva izvaja še zadnje kadrovske čistke,« je sporočila. 

Priporočamo