Nogometno svetovno prvenstvo je z vidika vrednosti TV-pravic največji športni dogodek na svetu. Za svetovno prvenstvo v Rusiji leta 2018 je mednarodna nogometna zveza Fifa od prodaje TV-pravic na eno tekmo zaslužila kar 46,42 milijona dolarjev (43,45 milijona evrov), za vseh 64 tekem pa 2,97 milijarde dolarjev (2,78 milijarde evrov). Pri nas je pravice za TV-prenose tokrat kupila RTVS. Koliko so zanje odšteli, nam niso razkrili, to pa je le vrh ledene gore skrivnostnosti nacionalke, ko gre za posle s pravicami za prenos tokratnega mundiala.

Nekaj tednov pred začetkom prvenstva v Katarju je kot strela z jasnega udarila vest, da bo nekatere tekme svetovnega prvenstva poleg RTVS predvajala tudi komercialna televizija Planet TV. Ta je v lasti madžarske medijske hiše TV2, ki je povezana z Viktorjem Orbanom, madžarskim premierjem in tesnim zaveznikom bivšega slovenskega premierja Janeza Janše. O odločitvi, da so prenos tako vrednega televizijskega dogodka omogočili komercialni televiziji, smo že drugi dan prvenstva povprašali RTVS. Na odgovor smo čakali do polfinalne tekme med Hrvaško in Argentino. Vmes je minilo 59 tekem oziroma več kot tri tedne. Domnevno je moral odgovor potrditi nadzorni svet nacionalke. Na Planet TV jim je odgovor uspelo pripraviti v le nekaj urah. Glasil se je: »Podrobnosti poslovnih dogovorov ne razkrivamo.«

Zakaj je vodstvo RTVS potrebovalo toliko časa za odgovor na razmeroma preprosta novinarska vprašanja, je mogoče sklepati tudi iz njihovega odgovora, ko smo ga končno prejeli. »V skladu s pogodbo EBU in Fife je morala TV Slovenija neposredno prenašati najmanj 46 od 64 tekem svetovnega prvenstva v nogometu, ob zadostitvi tega pogoja pa je lahko drugim televizijam za vse tekme podelila podlicenčne pravice. Te smo podelili za tekme, ki jih zaradi prekrivanja ne bi mogli neposredno prenašati. Nadzorni svet RTV Slovenija se je seznanil s pridobitvijo pravic za televizijske prenose vseh tekem svetovnega prvenstva v nogometu 2022 in možnostjo podlicenciranja teh pravic,« so nam odgovorili.

Planetu omogočili prenos najzanimivejših tekem

Če odgovor skrajšamo, so nam pojasnili, da so pravice podelili, ker jim Evropska radiodifuzna zveza (EBU) in Fifa to dovolita. Hkrati se odgovor sliši skoraj, kot da je prenos mundiala breme in ne velik privilegij, o katerem sanjajo vse televizijske hiše v skoraj vseh državah sveta. Nič o tem, zakaj so izbrali ravno Planet TV. Niti o tem, kolikšen delež je k odkupu TV-pravic prispeval Planet TV. Kar sta ključni vprašanji, saj pričata o gospodarnosti ravnanja vodstva javne RTVS s sredstvi in izredno vrednim kapitalom v obliki TV-pravic. Vprašanja, ali so za podlicenciranje pravic iztržili najboljšo ceno ali pa je vodstvo nacionalke, ki ga je nastavila vlada Janeza Janše, zgolj naredilo uslugo medijski hiši političnih zaveznikov v škodo javne televizije, so zato na mestu. Zlasti, ker odgovor tudi sicer ne pije vode. Kot prvo ima RTVS tri televizijske kanale in še spletni portal MMC, kjer so v preteklosti že prenašali športne dogodke, ko so se prekrivali. Možnosti za prenose dveh vzporednih tekem je nacionalka torej imela. Odločitev za prenos dela pravic komercialni televiziji je s tega vidika torej smiselna le, če je RTVS s tem ustvarila večji dobiček kot s prenosom na svojem kanalu in povezano prodajo oglasnega prostora.

Še bolj bode v oči to, da je bil odgovor RTVS netočen glede dejstev. Televiziji Planet TV niso omogočili le prenosa tekem zadnjega kroga skupinskega dela, ki so se prekrivale, temveč tudi polfinalni tekmi med Argentino in Hrvaško ter Francijo in Marokom, ki se nista prekrivali.
Še več, Planet TV bo prenašal tudi finale. Nacionalka je komercialni televiziji torej omogočila prenos najzanimivejših tekem prvenstva, v odgovoru na novinarska vprašanja pa nam je to zamolčala. Če za pravice teh tekem niso dobili konkretne kompenzacije, pa si je RTVS s podelitvijo storila tudi veliko škodo tako glede gledanosti kot tudi glede vrednosti oglasnega prostora.

Priporočamo