Minister za obrambo Marjan Šarec in poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan, ki ju je spremljal tudi v. d. generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin, sta se danes v Čepovanu sestala z novogoriškim županom Samom Turelom, poveljnikom Civilne zaščite za Severno Primorsko Samom Kosmačem, občinskim poveljnikom Civilne zaščite Andrejem Biaggiom in tamkajšnjimi gasilci.
Skupaj so si ogledali razmere po neurju, ki je po prvih informacijah v Čepovanu odkrivalo strehe in ruvalo drevesa, nato pa i še posledice neurja v Orehovljah.
Na terenu so že domači in novogoriški gasilci, ki pomagajo prizadetim prebivalcem. »Najhujše je bilo jutranje neurje na Predmeji, v Tihi dolini, kjer je odkrilo več streh stanovanjskih hiš,« je povedal direktor Gasilsko reševalnega centra Ajdovščina Blaž Mlečnik.
Vse gasilske enote v ajdovski občini pomagajo domačinom pri odstranjevanju posledic neurja, za pomoč so zaprosili tudi sosednjo Gasilsko zvezo Vipava. Prav tako so na delu razpoložljive gasilske enote v Čepovanu.
Zaradi ponedeljkovega nočnega neurja sicer hitijo z odstranjevanjem posledic na širšem območju Goriške. Danes je ustavljena proizvodnja v Goriških opekarnah, saj odpravljajo posledice neurja, je povedal župan Občine Renče-Vogrsko Tarik Žigon.
Brežan: Na neurja in podnebne spremembe se bo treba pripraviti na sistemski ravni
Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan si je danes s sodelavci ogledal posledice neurja v Občini Črna na Koroškem. Kot je dejal v izjavi za medije, vse kaže, da bodo neurja postala naša stalnica, ki nas bo spremljala v prihodnje. Zato se bo treba na tovrstna neurja in podnebne spremembe po njegovih besedah pripraviti na sistemski ravni. Ocenil je, da bo treba veliko vlagati tudi v preventivo. Kar se tiče vodotokov pa bo treba narediti kakšen korak naprej pri upravljanju s to vodno infrastrukturo in v ta namen zagotoviti določena sredstva.
»Raziskave kažejo, da nam vsak evro, ki ga vložimo v preventivo na vodotokih, bistveno zmanjša škodo. Vemo, da takšnih dogodkov z neurjem v prihodnosti ne bo manjkalo. V ponedeljek smo se na sestanku pri predsedniku vlade pogovarjali o tem, da bomo šli v ponovno spremembo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, kjer bomo predvsem občinam zagotavljali, da hitreje pridejo do sredstev tudi za sanacije po takšnih nesrečah,« je povedal Brežan. Izpostavil je, da so prizadetim občinam v majski ujmi že izplačali sredstva za pokritje intervencijskih stroškov.
Minister je še napovedal, da bo direkcija za vode prisluhnila občinam glede ureditve hudournikov, vendar bo morala imeti glavno besedo pri tem stroka. Predvsem je treba imeti dobro pripravljene projekte in tudi ustrezna finančna sredstva, da se bodo lahko ti projekti izvajali, je še dejal Brežan.
Ministru, ki si bo v sklopu obiska ogledal tudi posledice neurij v Slovenj Gradcu in Vojniku, se je danes pridružila tudi direktorica Direkcije RS za vode Neža Kodre. Ob tem je poudarila pomen preventive, in sicer redno vzdrževanje vodotokov, »ne samo čiščenje v smislu pretočnosti košnje, ampak tudi vzdrževanje vodne infrastrukture nasipov obrežnih zavarovanj«.
Kot so njene besede povzeli v sporočilu za javnost, si na direkciji prizadevajo, da se sredstva za gospodarske javne službe urejanja voda še povečujejo. Gre za integralna sredstva. »Gre za integralna sredstva. Hkrati vlagamo vedno večje napore v pripravo projektov v pridobivanju evropskih sredstev za nove investicije. Vse sile moramo usmeriti v to, da bodo projekti čim boljše pripravljeni ter da bomo z evropskimi sredstvi naredili kar največ za dobrobit prebivalcev,« je dejala.
Črnjanska županja Romana Lesjak je povedala, da imajo danes največ težav na območju Koprivne, Tople in Podpece. Želi si, da bi pripadniki Slovenske vojske, ki sodelujejo pri odpravljanju posledic neurja, v Črni ostali še do konca tedna, da bi lahko odpravili posledice neurja tudi na drugih lokacijah v občini.
»Kot vidite ponovno naraščajo vodotoki, jaz upam, da ne bo kaj hujšega, ker ponoči smo bili prav veseli, da ni bilo dodatnih težav na teh že obstoječih lokacijah, ampak zdaj me pa vsake pol ure pokliče kdo, ker so vodotoki in hudourniki narasli na drugih območjih in povzročajo velike težave,« pravi Lesjak. Poudarila je tudi, da se je v občini sprožilo kar nekaj plazov, v sredo pa si bodo petkov plaz ogledali geomehaniki zaradi njegove sanacije.
Županja je v ponedeljek škodo po neurju ocenila na več milijonov evrov. V Črni na Koroškem je bilo v neurju prizadetih okoli 10 stanovanjskih objektov, v katerih stanuje tudi po več družin.