Pisali smo, da so burno razpravo spremljali očitki poslancev, da jih drugi poslanci motijo med razpravo, pa tudi očitki o žalitvah z ene in z druge strani ter pozivi predsedujoči k izreku opominov.

Poslanci SDS so poudarjali, da predlog zakona nikakor ne bi omogočil točenja alkohola mladoletnim. Prav tako bi bilo točenje alkohola mogoče le na dogodkih oziroma prireditvah, ki v šolah potekajo takrat, ko ni pouka ali obšolskih dejavnosti. Iz vrst koalicije pa je bilo slišati opozorila, da bi s sprejetjem predlaganih zakonskih sprememb otrokom poslali napačno sporočilo. 

Na dogajanje v državnem zboru se je odzvala Mojca Mihelič, predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije.

Odprto pismo, naslovljeno na predsednico Državnega zbora Urško Klakočar Zupančič, vodjo poslanske skupine SDS Jelko Godec in ostale poslance, objavljamo v celoti.

''Ko smo prvič slišali novico o predlogu dopuščanja alkohola v šolah, smo bili prepričani, da gre za šalo. Ko sedaj to ponovno poslušamo in beremo v medijih, verjamemo, da gre zgolj za sarkazem in provokacijo.

Šole so od nekdaj veljale za hram učenosti. Čeprav se njihova vloga danes nekoliko spreminja, še vedno otrokom in mladini, pa tudi širši družbi predstavljajo prostor, kjer mladi pridobivajo znanje (ne informacij!), se učijo družbeno sprejemljivih vrednot, sodelovanja, demokratičnih razprav in drugih socialnih veščin, pomembnih za zdravo družbo.

Če nadaljujemo v tonu, s katerim so poslanci predstavili svoj predlog, potem predlagamo, naj svojo pobudo razširijo tudi na prostore parlamenta in zdravstvenih domov. Navedene ustanove imajo prav tako ustrezno urejene prostore, ki so v večernih urah in ob koncih tedna pogosto nezasedeni. Zato bi jih lahko namenili za prostočasna druženja, kjer bi bilo dovoljeno uživanje alkohola, morda celo kajenje in uporaba drugih (zaenkrat) prepovedanih substanc, ki pogosto spremljajo pitje alkoholnih pijač.

Ob tem lahko predlog še dodatno razširimo. Če poslanci svoj predlog utemeljujejo s trditvijo, da se uživanje alkohola že zdaj dogaja v večini vzgojno-izobraževalnih zavodov in da ravnatelji celo ponujamo alkohol, bi morda lahko razmislili tudi o ukinitvi kazni za prometne prekrške. Navsezadnje skoraj ni Slovenke, Slovenca, ki bi vozil avtomobil in nikoli ne bi prekoračil hitrosti ali storil kakšnega drugega prometnega prekrška. V istem duhu zato predlagamo, da se ukinejo vse kazni za prometne prekrške – nenazadnje bi se Slovenci tako zagotovo bolje počutili. Vsaj do prvih resnih posledic!

Upam, da gre pri navedeni pobudi v resnici zgolj za akcijo preusmerjanja pozornosti javnosti iz zares pomembnih zadev in poceni pridobivanje všečnosti.''

Mag. Mojca Mihelič, predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije

Tudi NIJZ nasprotuje prodaji alkohola v šolah

Kot so zapisali, so posledice pitja alkohola resen problem, prodaja alkoholnih pijač v šolskih prostorih pa bi še povečala število mest prodaje alkohola. "Z omogočanjem prodaje oziroma ponudbe alkohola na pripadajočih funkcionalnih zemljiščih objektov, kjer se opravlja dejavnost vzgoje in izobraževanja, bi predvsem mladim sporočali, da je pitje alkohola povsod, tudi tam, kjer mladi preživljajo svoj prosti čas in se športno udejstvujejo, sprejemljivo," so zapisali v odzivu na spletni strani.

Poudarili so, da se otroci, mladostniki in mladi odrasli zadržujejo na pripadajočih funkcionalnih zemljiščih šolskih objektov tudi v času izven pouka. Šola lahko zmanjša verjetnost pitja alkohola med mladostniki z ustvarjanjem pozitivnega šolskega ozračja ter z doslednim izvajanjem zakonodajnih uredb, ki določajo, da je v šolskih prostorih in na funkcionalnih zemljiščih teh objektov prepovedano pitje alkoholnih pijač, so prepričani.

Prodaja in ponudba alkoholnih pijač v šolskih prostorih bi povečala število mest prodaje in ponudbe alkohola, kar je z vidika javnega zdravja po navedbah NIJZ še en korak nazaj in pomeni večjo porabo alkohola. Večja poraba alkohola pa pomeni več škodljivih posledic in večje finančno breme za Slovenijo, poudarjajo.

Čim mlajša je oseba, ko začne piti alkohol, tem večja je verjetnost, da bo imela pozneje v življenju z njim težave. Alkohol je škodljiv za možgane v vseh obdobjih življenja, raziskovalci pa ugotavljajo, da so možgani otrok in mladostnikov še občutljivejši za škodo. Posledice pitja alkohola so resen problem, so še zapisali na NIJZ.

Priporočamo