Sinoči je širšo javnost razburilo pismo, ki ga je svojim zaposlenim posredoval Mirko Tuš. V njem svoje zaposlene obtožuje uničenja Tuša. »Ali se boste res pustili manipulirati aktivistom,« nagovarja delavce.
(Foto: Instagram/@institut8.marec)
»V nekaj tednih mobilizacije sindikata in nazadnje z grožnjo stavke v 80 poslovalnicah smo delavci in delavke dosegli zvišanje naše osnovne plače za 120 evrov. Akcija je pokazala, kako hitro je pripravljen kapital popustiti zahtevam, za katere je še dan prej zatrjeval, da so nemogoče, ob prvih grožnjah organiziranega delavskega gibanja,« ob dogovoru ugotavljajo v sindikatu.
V sporočilu za javnost so namreč spomnili, da so se več kot pol leta z vodstvom Engrotuša pogajali za izboljšanje pogojev dela in zvišanje plače prodajalk na raven minimalne plače. »Ne glede na vložen trud sindikata, vodstvo ni bilo pripravljeno stopiti naproti, zaradi česar smo bili v sindikatu prisiljeni napovedati stavko,« je zapisala sindikalna stran.
Več si lahko preberete:
Tuševa delovna sila bi se lahko prepolovila
Izborjeno zvišanje trenutne plače
Po nočnih pogajanjih pa se je »večina delavk v sindikatu odločila za začasen kompromis in izborjeno zvišanje trenutne plače«. A je to zgolj začasna zmaga, navajajo. »S tem ne zaključujemo svojega boja,« so napovedali.
Po njihovih navedbah se je samo v zadnjem mesecu sindikatu pridružilo okrog 100 delavk in delavcev, več kot 1000 jih je podpisalo peticijo za izboljšanje pogojev dela. »Med kampanjo za izenačenje naše osnovne plače z minimalno smo se soočali s hudimi pritiski, ki so se z napovedjo stavke še stopnjevali. V kolikor vodstvo Engrotuša ne bo nadaljevalo pogajanj za kolektivno pogodbo, bo Sindikat Tuš v prihodnjem letu stopnjeval svoje aktivnosti,« so zapisali v sporočilo za javnost.
Iz podjetja so sporočili, da so predstavniki Sindikata Tuš sprejeli ponudbo vodstva podjetja za zvišanje osnovne plače za delovno mesto prodajalka/prodajalec na 1180 evrov bruto in mesečni dodatek v višini 50 evrov za zaposlene na delovnih mestih vodje oddelka in vodje izmene. V januarju je predviden začetek pogajanj za sklenitev kolektivne pogodbe na podjetniški ravni, v okviru katerih se bodo dogovarjali še glede ostalih zahtev Sindikata Tuš in uskladitve dviga najnižjih osnovnih plač po ostalih tarifnih razredih.
Ob sklenitvi dogovora je direktor podjetja Engrotuš Dušan Mitič povedal, da so tukaj za Tuševe kupce, saj brez njih ni delovnih mest. »Zato smo zadovoljni, da so predstavniki sindikata sprejeli kompromisni predlog in so danes vse naše trgovine odprte. O ostalih odprtih temah se bomo dogovarjali v okviru pogajanj za sklenitev kolektivne pogodbe na podjetniški ravni. Želimo poskrbeti za dobrobit in zadovoljstvo naših sodelavcev in spoštujemo njihovo pravico, da izražajo svoje mnenje in si prizadevajo za čim boljši materialni položaj. Si pa želimo, da tovrstna prizadevanja rešujemo s pogovorom, ob zavedanju finančnih zmožnosti podjetja,« so zapisali v podjetju.
Sindikat Tuša: Gre za dogovor s stisnjenimi zobmi, a boj se nadaljuje
Sindikatu delavcev trgovine Slovenije je ponoči uspelo doseči dogovor z vodstvom trgovske družbe Tuš, po katerem bodo zaposleni prejeli po 120 evrov višje osnovne plače, kar je sicer še vedno 23 evrov pod minimalno plačo. Kot je povedal predstavnik sindikata Andraž Mali, gre za dogovor s stisnjenimi zobmi, zato bodo aktivnosti nadaljevali.
Po Malijevih besedah je bil dogovor dosežen po dolgih in napornih večmesečnih pogajanjih, čeprav je uprava še pred kratkim trdila, da to, kar so zdaj dosegli, ni mogoče. Z odločenostjo zaposlenih so vseeno uspeli dvigniti plače na 1180 evrov, kar še ni polna minimalna plača, za katero so se borili, pač pa izhodišče, iz katerega bodo nadaljevali aktivnosti naslednje leto.
Ob tem so po njegovih besedah izborili tudi izobraževanje na temo mobinga, ki je v trgovinski panogi velika težava, ter dosegli dogovor o nadaljevanju pogajanj za izpolnitev kolektivne pogodbe, znotraj katere bodo zahtevali redno usklajevanje plač z inflacijo ter prihodnjimi dvigi minimalne plače. Za vodje izmen in oddelkov so dosegli dodatek v višini 50 evrov.
V zadnjih dneh se je po njegovih besedah stopnjeval pritisk na zaposlene, tudi v smeri onemogočanja izvedbe stavke, zato bodo začeli kazenske postopke in prijave na inšpektorat za delo, saj želijo doseči, da bo v prihodnje pravica do stavke brezpogojno zagotovljena.
Da je bil boj za pravice zaposlenih močan, je povedala predsednica Tuševega sindikata Mirjana Janjić. Po njenih besedah so z dobro organizacijo ter pritiskom na upravo dosegli približek minimalni osnovni plači. »Še vedno se moramo boriti in pozivam vse ostale zaposlene, ki so bili doslej v strahu in niso želeli pristopiti k stavki, da se nam priključijo pri sindikalnih aktivnostih,« je dodala.
Kot je povedala, so ponudbo vodstva prejeli v petek okoli 20. ure, nato so izvedli sestanek z vsemi članicami sindikalnih odborov ter tri ure razmišljali o tem, ali sprejeti ponudbo ali pa iti do konca. Okoli polnoči so se z glasovanjem odločili, da prekličejo stavko ter sprejmejo ponudbo. Vsi zaposleni so bili še pravočasno seznanjeni s preklicem, tako da danes v trgovinah po njenih informacijah ni bilo zaradi tega nobenih težav.
Še naprej pa prihajajo sporočila delavcev, da so se še vedno odločeni boriti, pa tudi stavkati, če bo to treba, je dodala. Glede usklajevanja kolektivne pogodbe je povedala, da imajo prva pogajanja 10. januarja.
O pismu ustanovitelja trgovske družbe Mirka Tuša je dejala, da so zaposleni globoko razočarani, da jih na tak način ponižuje nekdo, za katerega ustvarjajo dobiček.
Še bolj oster je bil generalni sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije Ladi Rožič, ki je dejal, da je pismo zaposlene zelo razburilo, saj si niso mogli misliti, da nekdo, ki je podjetje pripeljal v sedanji položaj, lahko sploh očita zaposlenim, da morajo z nizkimi in bednimi plačami sanirati izgubo in tisto, kar je on počel.
»Tukaj se vidi, kakšna je morala posameznih slovenskih tajkunov, ki želijo še naprej v senci krojiti usodo te države, namesto da bi sedeli kje, kjer jim je mesto,« je dodal Rožič.