»To predsedovanje je tudi dokaz, da je Slovenija pomembna pomorska država. Mogoče se tega doma nekoliko premalo zavedamo. Imamo morje, kar so pravzaprav naša vrata v ves svet. In verjemite, marsikatera država nam to zavida,« je pred začetkom predsedovanja Barcelonski konvenciji in zasedanjem v Portorožu poudarila Alenka Bratušek, ministrica za infrastrukturo, ki vodi tudi ministrstvo za naravne vire in prostor. Ministrica je dodala, da vode ne poznajo meja: »Če jih hočemo modro in zeleno upravljati od izvira do morja, moramo države čezmejno sodelovati, usklajevati cilje in akcije.«

Soočamo se s trojno krizo

Kot pojasnjuje nacionalni koordinator Barcelonske konvencije dr. Mitja Bricelj, Sredozemlje danes odraža pritisk človeka na skupno obalno in morsko okolje. Kaže se kot kriza podnebnih sprememb, ki spreminja obalo in morje, kot onesnaženje, ki prihaja z obale in morja, ter kot upadanje biotske raznovrstnosti. »Države pogodbenice Barcelonske konvencije si s čezmejno usklajenimi ukrepi prizadevajo za zmanjševanje vpliva teh kriz oziroma sprejemajo ukrepe za ohranitev zdravja, reproduktivnost obalnih in morskih virov Sredozemlja,« vlogo konvencije pojasnjuje dr. Bricelj.

Slovenija je na tem področju ugledna partnerica, saj je pobudnica medregionalnega vodnega sodelovanja Podonavje-Črno morje-Sredozemlje, ki bo prvič v zgodovini s programom ukrepov povzelo najbolj mednarodno porečje na svetu po načelu »od izvira do morja«. Pripravljamo tudi ukrepe za uveljavitev celotnega Sredozemlja kot območja z zmanjšano emisijo žvepla iz ladijskega prometa, vsebinsko pa bomo celovito povezali upravljanje porečij, obal in morja.

Tridelno zasedanje v Portorožu

Triindvajseto zasedanje držav pogodbenic Barcelonske konvencije COP23 – Konferenca za Sredozemlje bo potekalo med 5. in 8. decembrom v Portorožu, na njem pa bodo poleg predstavnikov vlad držav pogodbenic sodelovali tudi predstavniki strokovno-znanstvenih institucij in nevladnih organizacij ter predstavniki mladih. Zasedanje bo razdeljeno na tri dele: plenarno zasedanje pogodbenic, ministrsko zasedanje in stranske dogodke, ki kot odprti forum skupaj s predstavniki nevladnih ter strokovno-znanstvenih organizacij za razpravo odpirajo aktualne vsebine s področja varovanja morja in obal ob vse večjem vplivu podnebnih sprememb in onesnaževanju voda.

Slovenija je za vodilno temo zasedanja držav pogodbenic Barcelonske konvencije izbrala geslo Za zeleno Sredozemlje, od odločitev k dejanjem. Slovenski logotip COP 23 v odtenkih modre in zelene poudarja pomen modrih in zelenih koridorjev v sodobnem prostorskem načrtovanju in simbolizira kombinacijo elementov morja, rek in gozdov. 

Priporočamo