Prejšnji petek so italijanske oblasti v Trstu zaplenile luksuzno jadrnico v lasti milijarderja Andreja Melničenka, ki je še lani plula v slovenskem morju. Ruski oligarh je namreč na seznamu oseb, proti katerim je Evropska unija uvedel stroge sankcije zaradi vojne v Ukrajini in jim je zamrznila premoženje.
Podoben odmevni zaseg plovila je sledil v Barceloni, kjer je španski direktorat za trgovsko pomorstvo vzel v posest 85-metrsko jahto »Valerie«. S pomočjo tako imenovanih Pandorinih dokumentov, ki jih je lani objavil mednarodni novinarski konzorcij ICIJ, je direktorat utemeljil sum, da je dejanski lastnik 130 milijonov evrov vredne ladje Sergej Čemezov, vodilni mož največje ruske javne orožarske družbe Rostec, je poročal časnik El Pais.
V Sloveniji se doslej ni zgodilo ničesar primerljivega. Ta čas niti ni jasno, ali v Sloveniji obstaja premoženje, ki je v lasti sankcioniranih ruskih državljanov s (pre)tesnimi poslovno-političnimi stiki s Kremljem.
»Vlada je prejšnji četrtek sprejela uredbo, v kateri določa, da za izvajanje finančnih omejevalnih ukrepov EU skrbijo banke, upravljavci skladov, borza, zavarovalnice in Finančna uprava Republike Slovenije. Te institucije morajo pregledati, ali imajo osebe s sankcioniranega seznama pri nas kakšno nepremičnino, bančni račun, denar v skladih, delež v podjetju, plovilo,« je Dnevniku razložilo ministrstvo za zunanje zadeve. Kot organe, ki nadzirajo uveljavljanje finančnih omejitev, je vlada določila Banko Slovenije, Agencijo za trg vrednostnih papirjev in Agencijo za zavarovalni nadzor. Vsi našteti morajo o morebitni zamrznitvi sredstev ali gospodarskih virov poročati ministrstvu za zunanje zadeve. »Trenutno še nimamo informacij, da bi bila v zvezi z najnovejšimi omejevalnimi ukrepi proti Ruski federaciji zamrznjena kakšna sredstva ali gospodarski viri,« pravijo na ministrstvu.
Bivši Putinov minister ima stanovanje v Semedeli
Če se bodo takšne informacije pojavile, na ministrstvu ne vidijo zadržkov za javno objavo agregatnih podatkov, na primer koliko premoženja so zamrznili zaradi sankcij proti Rusiji. »Če gre za oblike premoženja, glede katerih obstajajo javne evidence, prav tako ni zadržkov, saj gre za javne podatke. Javna so tudi imena lastnikov, ki so na sankcijskem seznamu,« so odgovorili Dnevniku. Kaj je doslej ugotovil Furs? Nič oprijemljivega. »Zbiramo podatke o statusu plovil glede izpolnjevanja pogojev za začasni uvoz. Ostalih podrobnosti zaenkrat žal ne moremo sporočiti,« pravijo na finančni upravi.
Nesporno je, da ima v Sloveniji premoženje precej državljanov in državljank Ruske federacije. Po letu 2010 je namreč opazno poraslo njihovo zanimanje za nakup nepremičnin, predvsem za nakup hiš in stanovanj. Ker ruski državljani pri nas ne morejo kupovati nepremičnin kot fizične osebe, so jih kupili preko podjetja, ki so ga za ta namen ustanovili v Sloveniji. Po podatkih Ajpesa je ta čas registriranih 942 gospodarskih družb, v katerih je ustanovitelj ali družbenik oseba z naslovom v Rusiji. Leta 2011 je bilo takšnih gospodarskih družb skoraj dve tretjini manj (341).
Slovensko podjetje ima med drugim bivši Putinov tesni sodelavec Nikolaj Nikiforov. Med letoma 2012 in 2018 je bil minister za zveze in množične komunikacije Ruske federacije. Nikiforov, ki ni na seznamu sankcioniranih oseb v EU, Združenega kraljestva in ZDA, je direktor in družbenik podjetja Adria Nord. Družba z omejeno odgovornostjo je lastnica več kot 200 kvadratnih metrov velikega stanovanja v Semedeli.
Gazpromova zgubaška naložba v Mariboru
V Sloveniji je znanih veliko poslovnih naložb ruskih državljanov in pravnih oseb. Nobeno med njimi za zdaj ni tarča mednarodnih sankcij zaradi ruske invazije v Ukrajino. Največje in najbolj znano podjetje, ki ima premoženje v Sloveniji, je ruski energetski gigant Gazprom. Preko hčerinske firme in ciprskega nabiralnika je Gazprom lastnik Term Maribor. Hotelirsko podjetje iz Maribora je že leta v hudi krizi. Odgovorne osebe v upravi se menjujejo kot po tekočem traku – v desetletju se je jih je zamenjalo že 13 – družba beleži strm upad prihodkov in večmilijonsko izgubo, ki jo skuša blažiti z odpuščanjem in odprodajo preostalega nepremičnega premoženja.
Največja slovenska družba v ruski lasti je SIJ - Slovenska industrija jekla. Lastnica je jeklarska skupina Koks v lasti Evgenija in Andreja Zubickega. Tobačni milijarder Sergej Kacijev je lastnik več hotelov v Rogaški Slatini. Dolgoletni lastnik izolskega hotela Belvedere je Nikolaj Uljanov, nekoč častni konzul Ruske federacije v Sloveniji. V velikem slogu se z nepremičninskimi posli v Sloveniji ukvarja Vladislav Levčugov, pred časom je za več kot deset milijonov evrov preprodal stanovanja in parkirne prostore v ljubljanski Situli.