Potem ko se je moral še do nedavnega spoštovani Kranjskogorčan z novim šolskim letom zaradi policijske preiskave posloviti od svojega delovanja na jeseniški osnovni šoli Prežihovega Voranca, je s prvim septembrom preteklost tudi njegov položaj predsednika Nordijskega društva (ND) Rateče Planica. O njegovem odstopu naj bi člane društva, redno vpete v slovenski smučarski tek in smučarske skoke, obvestili že konec avgusta.

»Vsako tako dejanje obsojamo«

»Upravni odbor je takrat sprejel vse potrebne ukrepe, s katerimi zagotavljamo, da poslovanje društva in delo v sekcijah nemoteno poteka naprej. Novega predsednika bomo predvidoma izvolili na izrednem občnem zboru, ki ga načrtujemo oktobra. Do takrat se vse odločitve sprejemajo kolegijsko na upravnem odboru,« so pojasnili v ND Rateče Planica. Kot so poudarili, je z odstopom s položaja predsednika društva Kranjskogorčanu prenehala njegova edina vloga v klubu. »V društvu se ne čutimo poklicane komentirati zadevo, se pa pridružujemo splošnemu stališču, da v družbi ne sme biti prostora za kakršno koli obliko nasilja, kamor sodi tudi spolno nasilje. Vsako takšno dejanje obsojamo in imamo do takih dejanj v društvu ničelno toleranco,« so še poudarili v ND Rateče Planica.

Trenutno tam kot trenerji delajo štirje ljudje, med njimi tudi nekdanja žena domnevnega spolnega plenilca. Želeli smo ji postaviti nekaj vprašanj v zvezi s trenerskim delom nekdanjega moža, a je ob našem poizvedovanju prekinila naš telefonski klic. Ob razkritju dogodka med osumljenim in žrtvijo – hčerko njegove nove in zdaj tudi že nekdanje partnerice – se je namreč na smučarskotekaškega funkcionarja zaradi njegovega domnevno neprimernega ravnanja usul še plaz očitkov njegovih nekdanjih sotekačic in varovank.

Na policiji molčijo

Na policiji so se po Dnevnikovem poročanju, da naj bi ravnatelj ene od gorenjskih šol in nekdanji športni trener spolno nadlegoval mladoletnico, odzvali že sredi avgusta. Takrat je notranji minister Boštjan Poklukar odredil izredni nadzor nad delom gorenjskih policistov oziroma pri odkrivanju in preiskavi kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost na območju Policijske uprave Kranj. O tem, ali je nadzor že zaključen, kakšne so ugotovitve, ali so zadovoljni s potekom in učinkovitostjo preiskave ter ali so policisti vsa pooblastila v predkazenskem postopku uporabili zakonito in strokovno, smo na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) poizvedovali od 15. septembra. Včeraj smo končno prejeli njihov odgovor, ki pa je bil zelo skop. »Izredni nadzor je opravil direktorat za policijo in druge varnostne naloge MNZ, ki trenutno pripravlja poročilo o ugotovitvah. Poudarek nadzora je bil na strokovni, hitri in skrbni obravnavi kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost iz 19. poglavja kazenskega zakonika, na obveščanju in sodelovanju policije s pristojnimi institucijami ter dosledni izvedbi vseh zakonitih ukrepov za zaščito žrtev kaznivih dejanj. O ugotovitvah bomo javnost obvestili, ko bo poročilo o nadzoru zaključeno,« je sporočila Sabina Langus Boc z MNZ.

O podrobnostih glede afere pristojni tako še naprej vztrajno molčijo,v javnosti pa se množijo neuradne informacije o domnevno hudo spornem delovanju določenih gorenjskih policistov. Po informacijah naših virov se skorajšnja huda ura obeta v kolektivu na Hrušici in v Tržiču, kjer sta zaposlena policista bratranca osumljenega, slišati je tudi, da naj bi marsikaj spornega iz življenja in delovanja osumljenega pod preprogo pometli na kranjski policijski upravi. Ali gre zgolj za govorice ali za obremenilna dejstva, se bo še pokazalo: na potezi so pristojni organi.

Za zdaj je jasno le to, da se je domnevna žrtev, desetletna deklica, z mamo, sestrico in še ne trimesečnim bratcem iz družinske hiše osumljenega v Kranjski Gori takoj po domnevno neprimernem vedenju svojega očima izselila v drug kraj, osumljeni pa se ji za zdaj ne sme približati na več kot sto metrov. »Gre za pravo zaroto molka. Šli so mu na roke in mu najbrž še vedno gredo. Tip, ki je imel menda marsikaj od svojega početja, posnetega na svojem mobilnem telefonu, se po Kranjski Gori in drugod mirno sprehaja z novo partnerico … Zelo me skrbi, da se bo izmazal ali dobil smešno nizko kazen,« je na glas razmišljal eden od naših gorenjskih virov.

 

Policija jih ni obiskala

 

Pred dnevi so se odzvali tudi na Smučarski zvezi Slovenije (SZS). V zvezi z afero nekdanjega olimpijca in trenerja v teku na smučeh sta namreč tako strokovna kot laična javnost zvezi očitali molk in izogibanje odgovornosti.

 

Ob našem razkritju afere so na SZS sprva zatrjevali zgolj to, da osumljeni od leta 2001 ni bil trener pri SZS, pozabili ali »pozabili« pa so povedati, da je bil še februarja letos pomočnik vodje tekmovanj v smučarskem teku na nordijskem svetovnem prvenstvu v Planici. Zdaj smo naposled pridobili konkretnejše informacije o njegovi vlogi na SZS. »Kot predsednik ND Rateče Planica je bil vključen v aktivnosti SZS v panogi tek na smučeh; na večini tekmovanj v njihovi organizaciji je bil tudi vodja tekmovanj oziroma član žirije tekmovanja. Po naših evidencah je deloval kot tehnični delegat SZS in FIS, občasno je opravljal tudi funkcijo delegata SZS in FIS na domačih in mednarodnih tekmovanjih,« je pojasnil zunanji sodelavec za odnose z javnostmi pri SZS Tomi Trbovc. Dodal je, da osumljeni trener od SZS v zadnjih letih ni prejemal plačil, dobil pa je povrnjene potne stroške, ko je šlo za potovanja v okviru seminarjev teka na smučeh v tujini in organizacijo tekmovanj OPA na Pokljuki.

Osumljeni ni več vključen v delo reprezentanc

Po Trbovčevih besedah osumljeni na SZS ne opravlja nobene funkcije več in ni vključen v delo nobene od reprezentanc, ki nastopajo pod okriljem zveze. V prostorih SZS je bil osumljeni nazadnje 22. junija, ko se je še kot predstavnik ND Rateče Planica udeležil seje zbora za tek na smučeh. Na vprašanje, kako komentirajo njegov odstop s položaja predsednika omenjenega društva, pri SZS pravijo, da to vidijo kot edino možno pot: »Na SZS imamo ničelno toleranco do vsakršnega nasilja, tudi do posegov v spolno nedotakljivost.« Poudaril je, da so za konkretni primer izvedeli iz medijev, državni organi jih o tem niso obvestili. »Na SZS niti neuradno ni bila podana nobena prijava ali zgolj sum. V zvezi s primerom, ki ga navajate, nas policisti niso obiskali ali kako drugače zaprosili za informacije. Vse, s čimer smo na SZS seznanjeni, smo izvedeli iz zapisov medijskega poročanja,« je še poudaril Tomi Trbovc.

Priporočamo