Letala air tractor so v času lanske požarne sezone izvajala preventivne lete in gašenje v 19 letalnih dnevih in skupaj naletela 120 ur, izvedla 200 zajemov vode ter odvrgla več kot 600 kubičnih metrov vode, poročajo na Ministrstvu za obrambo. Na vodnih površinah v Sloveniji in sosednjih državah je bilo opredeljenih 17 točk za zajemanje vode, z upoštevanjem bazične požarne ogroženosti v zahodnem delu države. Vsa štiri letala so do konca leta 2024 skupaj naletela 393,67 ur. Dejavnosti podpore gašenju iz zraka so lani stale 3.883.379 evrov, so navedli.

air tractor

Dejavnosti podpore gašenju iz zraka so lani stale 3.883.379 evrov, so navedli na obrambnem ministrstvu. 

V okviru izvajanja nalog podpore gašenju iz zraka v letu 2024 so ugotovili hiter odzivni čas letal in enote za podporo gašenju iz zraka, dobro sodelovanje z gasilci in drugimi strukturami zaščite, reševanja in pomoči, Slovensko vojsko in policijo. Ugotavljajo taktično odlično sodelovanje in veliko učinkovitost v primeru požara pri kombinaciji air tractorjev in helikopterjev Slovenske vojske. Na vseh intervencijah je bila zaradi hitrega in učinkovitega odziva letal in gasilcev povprečna pogorela površina zelo majhna, največkrat do nekaj hektarov, so še ugotovili.

Gasilske enote manj obremenjene

Podpora gašenju iz zraka je pomagala tudi pri veliko manjšemu obremenjevanju gasilskih enot. Kot so zapisali na ministrstvu, tudi v prihodnje ostaja potreba po zagotavljanju tujih pilotov. Pokazala pa se je tudi potreba po primerni oz. s Slovensko vojsko in policijo primerljivi umestitvi delovnih mest v plačni sistem ter potreba po kadrovskem izpopolnjevanju enote za podporo gašenju iz zraka.

Brnik, Letalisce Jozeta Pucnika Ljubljana.Air Tractor.

Obrambno ministrstvo si želi izgradnje moderne baze za gasilska letala na ljubljanskem letališču.  Foto: MORS

V letu 2025 bo državna enota za podporo gašenju iz zraka nadaljevala z aktivno politiko zaposlovanja pilotov in podpornega osebja ter z izgradnjo sistema letalskih standardov, so napovedali. Prepričani so, da je poleg tega nujno nadaljevanje vzpostavitve domače baze na Letališču Jože Pučnik Ljubljana z zagotovitvijo infrastrukture za hangariranje in oskrbo letal.

Skladno z zastavljenim ciljem ob nastajanju namenske flote za podporo gašenju iz zraka je končni cilj, da do leta 2028 vzpostavijo enoto z lastnimi piloti ter pripadajočo podporo, kar bo omogočalo njeno avtonomno in učinkovito delovanje, so navedli na obrambnem ministrstvu.

Priporočamo