S prvim januarjem so se pri številnih ponudnikih subvencionirane študentske prehrane cene povišale. Če so še v decembru v poslovalnicah Žita študenti brez doplačila lahko prevzeli 14 različnih glavnih obrokov z govejo juho, solato in sadjem, morajo zdaj za obrok doplačati 98 centov. Skupno je tako cena obroka ob subvenciji, ki znaša 4,02 evra, pet evrov.

Pojasnilo Žita

''Pri oglaševani ceni subvencioniranega obroka študentske prehrane v višini 5,00€ je žal prišlo do napake pri pripravi razpisne dokumentacije za novo dvoletno obdobje, ki se je začelo 1. januarja 2025. Poudarjamo, da dviga cene nismo načrtovali in študentom ne zaračunavamo razlike od 4,02 evra do 5,00 evrov. Na vseh naših prodajnih mestih so že nameščena obvestila, ki jasno navajajo, da doplačila ni. Študentje lahko obroke pri nas še vedno uživajo brez dodatnih stroškov. 

Intenzivno smo v kontaktu s Študentsko organizacijo in se trudimo za čimprejšnjo odpravo napake, vendar žal oglaševane cene 4,02 evra ne bo mogoče uveljaviti pred 1. februarjem 2025.

Zagotavljamo vam, da ostaja naša prioriteta omogočanje dostopne in kakovostne prehrane za študente brez dodatnih finančnih bremen. Študente in javnost bomo sproti obveščali o nadaljnjih korakih.''

Pa drugod?

Višje cene so študenti opazili tudi pri enem najuspešnejših, pa tudi najbolj spornih ponudnikov študentske prehrane, McDonald'su. Študenti so do letos tam za obrok doplačali 2,48 evra. V ceno so bili vključeni glavna jed iz ponudbe, solata, sladica, krompirček, jabolko in voda. Zdaj študenti plačajo 3,78 evra doplačila, skupno pa cena takšnega obroka znaša 7,8 evra. Kljub zvišanju cen količina hrane in velikost porcij pri ponudnikih ostajata enaka, ponekod pa se je pestrost ponudbe z novim letom še skrčila. Študenti ob tem opozarjajo, da je za mnoge prehranjevanje s študentskimi boni predrago.

Študenti ugotavljajo, da se število ponudnikov študentske prehrane iz leta v leto znižuje, kar jim onemogoča, da bi se prehranjevali raznoliko.
Od leta 2016 do 2022 se je število ponudnikov znižalo s 617 na 355.

Izbirajo najcenejše

Študenti ugotavljajo tudi, da se število ponudnikov iz leta v leto znižuje, kar jim onemogoča, da bi se prehranjevali raznoliko. Od leta 2016 do 2022 se je število ponudnikov znižalo s 617 na 355. Največ ponudnikov ostaja v Ljubljani, leta 2022 jih je bila več kot tretjina. Najmanj ponudnikov je na območju Študentske organizacije na Primorskem, kjer jih je po zadnjih podatkih le 25.

Upada tudi število uporabnikov študentskih bonov. Leta 2016 je bilo uporabnikov 47.533, po zadnjih podatkih pa jih je le še 40.838. Študenti bone še vedno najpogosteje koristijo pri najcenejših ponudnikih. Najdražji ponujajo hrano ob doplačilu 4,98 evra. Študent Tit Potecin ocenjuje, da so takšne cene za študente previsoke. »Če pomislimo, da potrebuješ dva obroka na dan, več jih na bone ne moreš dobiti, je to v povprečju devet evrov. V enem mesecu to znaša 270 evrov,« je povedal. Opozoril je še, da so se z začetkom novega študijskega leta številnim študentom znižale štipendije, kar samostojno življenje študentov le še dodatno otežuje.

Upada tudi število uporabnikov študentskih bonov. Leta 2016 je bilo uporabnikov 47.533, po zadnjih podatkih pa jih je le še 40.838.

Subvencije že zvišali

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so pojasnili, da so v letu 2022 zaradi občutnega dviga cen surovin sprejeli odločitev, da lahko ponudniki študentski obrok ponujajo po ceni največ devet evrov. »Višina subvencije za študentsko prehrano je 1. januarja 2023 znašala 3,5 evra, kar je določil novi zakon za urejanje položaja študentov. Dodatno zvišanje subvencije se izvaja tudi skladno z zakonom o usklajevanju transferjev.« V skladu s podatki državnega statističnega urada o letni inflaciji so subvencijo nazadnje zvišali na 4,02 evra.

V Študentski organizaciji Slovenije si že dalj časa prizadevajo za izredni dvig subvencije, zato so na ministrstvo poslali več pozivov. »Minister je napovedal izredni dvig subvencije na 4,50 evra, do katerega pa nikoli ni prišlo. Izredni dvig na 5,17 evra pa sami predlagamo tudi v predlogu zakona za urejanje položaja študentov,« so pojasnili.

Smernice niso dovolj stroge

Že pred slabim letom smo v Dnevniku opozorili na anomalije, ki se pojavljajo ob razdeljevanju subvencij ponudnikom študentske prehrane. Te se pojavljajo predvsem pri podeljevanju točk na razpisih za ponudnike, kjer so pomembni kriteriji tudi upoštevanje smernic zdrave prehrane. Na pobudo Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so v razpis za ponudnike študentske prehrane dodali več kriterijev, ki naj bi izboljšali kakovost obrokov.

Po smernicah ponudniki ne smejo več ponujati dveh ocvrtih jedi v enem obroku. McDonald's se je vsem pogojem uspešno prilagodil. Kot smo že poročali, ponudnik, ki ponuja izdelke iz polnovredne moke, na razpisu dobi dodatne točke. Ob tem pa je dovolj že, da je na embalaži označeno, da je v izdelku prisotna polnozrnata moka, ne glede na količino. To pomeni, da je za dodatne točke na razpisu dovolj že, če bombeta za burger vsebuje tretjino polnozrnate moke. Podobno je pri solati in ostali hrani. 

Priporočamo