Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) bo danes pred sedežem vlade organiziral protestni shod. Sindikaliste je ogorčil zadnji vladni predlog o odpravi plačnih nesorazmerij in prevedbi delovnih mest v novo plačno lestvico. Predsednica glavnega odbora Sviza Marjana Kolar ugotavlja, da vlada nesorazmerja v resnici ohranja in jih prenaša v nov plačni sistem, na delovnih mestih s strokovnimi nazivi v vzgoji in izobraževanju ter kulturi pa se nesorazmerja celo povečujejo oziroma poglabljajo. Marjana Kolar je opozorila, da oblast sindikalnih pričakovanj, da se bo položaj delavcev izboljšal, ne jemlje resno. Izrazila je upanje, da bo protest dovolj močno sporočilo, da bo vlada o svojem predlogu ponovno premislila in ga spremenila oziroma umaknila.

Spomin na stavko

Sviz napoveduje, da se bo shoda pred vlado udeležilo do dva tisoč sindikalnih zaupnikov iz vse Slovenije. Če bo vlada opozorila sindikatov ponovno preslišala, naj bi se sindikalne aktivnosti stopnjevale, morda tudi z odmrznitvijo stavke.

Glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj je poudaril, da je odprava plačnih nesorazmerij zapisana v stavkovnem sporazumu, ki ga je sindikat sklenil z vlado. Izpostavil je še, da skuša vlada razvrednotiti strokovne nazive delavcev v vzgoji in izobraževanju ter kulturi. Sviz je ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Feldo in ministrico za kulturo Asto Vrečko pozval, naj se do tega razvrednotenja opredelita.

Z ministrstva za vzgojo in izobraževanje so sporočili, da je vlada »pripoznala zaostanek rasti plač v vzgoji in izobraževanju glede na druga področja javnega sektorja«. Ministrstvo se je zavezalo, da bodo nesorazmerja odpravljena. »Hkrati je treba postaviti nov plačni sistem, ki bo tako znotraj področja vzgoje in izobraževanja kot tudi v primerjavi z drugimi področji javnega sektorja vzpostavil pravična razmerja,« napoveduje ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Tudi ministrstvo za kulturo je sporočilo, da si prizadevajo za izboljšanje delovnih pogojev in odpravo plačnih nesorazmerij. »S sindikati s področja kulture se sestajamo tako v okviru pogajalskega procesa kot tudi na občasnih delovnih sestankih, da bi prišli do najboljših rešitev za delavke in delavce v kulturi,« so zatrdili.

Podpora sindikatov

Današnji protest je podprla vrsta drugih sindikatov s področja javnega sektorja. Konfederacija sindikatov javnega sektorja (KSJS) je pozvala k odpravljanju »nakopičenih plačnih nesorazmerij« ter k vzpostavljanju stimulativnega, varnega in dostojnega delovnega okolja. Pravo mesto naj dobijo strokovnost, kompetentnost in izkušnje, strokovne nazive pa naj se, namesto poskusov njihovega razvrednotenja, prizna kot pomembne karierne in strokovne mejnike, so sporočili iz KSJS.

Visokošolski sindikat Slovenije (VSS) se strinja s stališčem Sviza, da vlada pod vodstvom Roberta Goloba sindikatov javnega sektorja ne jemlje resno. »Žal celo delimo skrb vseh, ki z grozo ugotavljajo, da ji vodenje države polzi iz rok, pogajanja pa vodi samo še s figo v žepu, brez pametnega cilja in predvsem brez prave volje, da bi zaposlenim v javnem sektorju pomagala v meri in obsegu, kot si to zaslužijo,« so sporočili iz VSS. Pravijo, da je »nedopustno in nezaslišano, da se plače ne usklajujejo z inflacijo in realno zaostajajo za cenami življenjskih potrebščin«.

Sindikat kulture in narave Slovenije Glosa ter Svobodni sindikat Slovenije (SSS) sta pritrdila zahtevi Sviza po izboljšanju položaja najbolj zapostavljenih delavcev v javnem sektorju. V včerajšnjem dopisu sta dodala, da pričakujeta izboljšanje pogojev za »celotno delovno ljudstvo«, tako v javnem kot v zasebnem sektorju. 

Priporočamo