Ministrica meni, da je obstrukcija referenduma legitimen izraz politične volje. Prepričana je, da imajo državljani »dovolj zdrave pameti, da vedo, čemu je ta referendum namenjen.«
K bojkotu pozval tudi predsednik vlade
Ministrica za kulturo je ponovila stališče, da gre pri referendumu po mnenju SDS za »politikantski in pritlehen kulturni boj«. Ministrstvo za kulturo in stranka Levica se bosta v kampanjo aktivno vključila. »Čutim kot svojo dolžnost, in čuti jo tudi naša stranka, da znova zaščitimo umetnost in kulturo pred napadi SDS,« je poudarila Vrečko. Ob tem je spomnila, da je »prejšnja vlada Janeza Janše padla tudi zato, ker smo imeli ministrstvo za kulturo, ki je bilo proti kulturi.«
Predsednik vlade Robert Golob je včeraj v izjavah za TV Slovenija in POP TV referendum označil za popolnoma nesmiseln, saj naj bi bil »sovražen do slovenskega jezika, slovenske kulture in slovenskega naroda«. »Zato ga bomo v Svobodi bojkotirali. Pozivam tudi vse volivke in volivce, da se referenduma ne udeležijo, ker je v resnici v škodo slovenskemu narodu,« je dejal Golob. Poudaril je, da se bo Gibanje Svoboda v referendumsko kampanjo vključilo z namenom pozivanja k bojkotu.
SD: Naloga politike niso pozivi k bojkotu
Socialni demokrati so zapisali, da se bodo o nagovoru stranke volivcem še pogovorili. "Vsekakor pa menimo, da prva naloga politike niso pozivi k bojkotu, temveč da se na podlagi argumentov in dejstev državljanke in državljani odločajo po meri lastne presoje o določenem vprašanju," so zapisali. Za razpis referenduma so glasovali, ker spoštujejo voljo volivcev.
Ob tem so v SD poudarili, da je tudi institut referenduma "žal podvržen marsikaterim zlorabam s strani politike in tudi ta referendum, kot so ga predstavili predlagatelji, ni moč razumeti drugače kot politično orodje za spodkopavanje podpore kulturi, umetnikom in ustvarjalcem".
SDS in NSi bojkot obsojata
V SDS poziv premierja Roberta Goloba k bojkotu referenduma razumejo kot poziv, naj volivci »ne opravijo svoje državljanske pravice in dolžnosti«, kar je po mnenju poslanca Andreja Hoivika v nasprotju z ustavo. Tudi poslanka NSi Iva Dimic je poziv ocenila kot neprimeren.
Po Hoivikovih besedah je poziv k bojkotu dokaz, da bi tudi volivci Svobode na referendumu glasovali proti zakonu. To je povedal danes ob robu seje Državnega zbora, kjer poslanci odločajo o datumu referenduma.
V kampanjo se bodo vključili tudi v NSi, saj menijo, da je prav, da ljudje sami odločajo o tem, »kako in kaj želijo imeti urejeno v državi,« je dejala Iva Dimic. Pričakujejo, da bodo državljani to »pravico in najvišjo obliko demokracije« tudi izkoristili.
Za zavrnitev zakona potrebna petina volivcev
Zakon bo na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina tistih, ki so veljavno oddali svoj glas, in če je proti zakonu najmanj petina vseh volilnih upravičencev. To pomeni, da mora proti zakonu glasovati nekaj več kot 338.000 volivcev, da bi bil zakon zavrnjen.