Še pred nekaj tedni si je predsednica republike Nataša Pirc Musar skupaj s poslanskimi skupinami potihem obetala, da bi lahko novega kandidata za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic na potrjevanje v parlament poslala že na januarski redni seji. A politična matematika se za zdaj ne izide, zato bo predsednica danes in v sredo znova govorila s poslanci. Neuradno je Nataša Pirc Musar pripravljena kljub drugačnim predhodnim sporočilom popustiti in za guvernerko predlagati favoritinjo Gibanja Svoboda, državno sekretarko na ministrstvu za finance Sašo Jazbec. V zameno za zagotovitev glasov pri drugih imenovanjih.

Neuradno je Nataša Pirc Musar pripravljena kljub drugačnim predhodnim sporočilom popustiti in za guvernerko predlagati favoritinjo Gibanja Svoboda, državno sekretarko na ministrstvu za finance Sašo Jazbec.

Čeprav je predsednica po padcu kandidature svojega guvernerskega kandidata Antona Ropa novembra lani zatrjevala, da novega imena ne bo izbrala med tistimi iz prvega kroga, jo je politična realnost prisilila v kompromisno razmišljanje. Svoboda namreč še naprej močno vztraja pri Saši Jazbec, katere partner Marko Jazbec vodi pozavarovalnico Sava Re in spada v vplivni krog Boruta Jamnika, ki predseduje državni banki SID.

V roko bi si lahko Svoboda in predsednica republike segli pri novem varuhu. Prva izbira predsednice je pravnica in direktorica PIC Katarina Bervar Sternad, saj jo v uradu ocenjuje kot najbolj strokovno. A zbiranje glasov zanjo bo težka naloga, saj ni prvi izbor Socialnih demokratov, prav tako imajo z njenim imenom težave v obeh opozicijski strankah.

Novembra na vrsti ustavna sodnika

Na podporo na desnici bi po drugi strani lahko računal aktualni zagovornik načela enakosti Miha Lobnik, ki je bil za drugi mandat imenovan leta 2021 v času Janševe vlade. Je pa zanj pod vprašajem podpora Svobode, potem ko se je lani zapletel v spor z Golobovo vlado zaradi zmanjšanja sredstev za delovanje urada zagovornika načela enakosti.

Pri imenovanju novega varuha je preštevanje glasov še zahtevnejše, saj je potrebna dvotretjinska podpora oziroma 60 poslanskih glasov, medtem ko jih je pri guvernerju dovolj že 46. Aktualnemu varuhu Petru Svetini se bo mandat iztekel s 24. februarjem, po izteku guvernerskega mandata Boštjana Vasleta pa po drugi strani Banko Slovenije začasno že od 9. januarja vodi viceguverner Primož Dolenc.

Ta zaradi tega na evropski ravni v okviru sej sveta ECB nima vseh pooblastil, kar pomeni, da nima pravice glasovanja o zadevah s področja denarne politike. Ob tem se vrstijo pozivi, naj politika vendarle razreši kadrovske uganke, saj neimenovanje funkcionarjev neodvisnih institucij nikakor ni v interesu države. Kot rečeno, je pri guvernerju pot do potrditve v državnem zboru ob pogoju absolutne navadne večine vendarle lažje dosegljiva, medtem ko bo potrebno pri imenovanju varuha prepričati tudi del opozicije. Na glasove SDS lahko predsednica republike bržkone pozabi, saj Janševa stranka za zdaj vse skupaj prepušča preostalim strankam. Za glasove NSi pa bi morala predsednica v zameno za podporo v nadaljevanju mandata prisluhniti njihovim predlogom pri imenovanju ustavnih sodnikov. Dvema namreč mandat poteče novembra. 

Priporočamo