»Namen programa usposabljanja v projektu Z mladinskim delom proti prekarnosti je celovito obravnavati potrebe mladih v starostni skupini od 15 do 29 let, ki so ena najranljivejših skupin pri vstopu na trg dela in so povezani z bolj izpostavljenimi negotovimi oblikami dela,« pravi Taja Rihtaršič, organizatorka kulturnega programa v Celjskem mladinskem centru (CMC). Cilji programa usposabljanja so predvsem okrepiti ozaveščenost in znanje o prekarnosti med mladimi, razvijati praktične veščine za izboljšanje zaposlitvenih možnosti, krepitev pravne pismenosti ter povezovanje in mreženje.
V okviru projekta je mladim na voljo tudi svetovalna pomoč in psihosocialna podpora v obliki individualnih svetovalnih srečanj v živo ali na daljavo vsak delovni dan v dopoldanskem ali popoldanskem terminu v prostorih CMC. »V sklop tovrstnih srečanj se vključuje razprava o obstoječih zaposlitvenih možnostih, pravnih vidikih prekarnosti, možnostih usposabljanja ali izobraževanja, osebnih strategijah za premagovanje težav in pripravi individualnega načrta, pomoči za samostojno obvladovanje stresnih situacij in informacijah, kje v lokalnem okolju lahko poiščejo profesionalno pomoč,« je še povedala Rihtaršičeva.
Ciljna skupina programa so mladi iz savinjske regije, ki so na dan vključitve stari najmanj 15 in največ 29 let ter so brezposelni, iskalci prve zaposlitve ali opravljajo delo na podlagi ene izmed atipičnih oblik zaposlitve, denimo prek študentske napotnice, pogodbe za določen čas, podjemne ali avtorske pogodbe, samozaposlitve in podobno. Več informacij je oziroma bo na voljo na facebooku ali instagramu pod Preudarno nad prekarno in na sejmu zaposlitvenih priložnosti in festivalu izobraževanja, ki bo 7. marca v kongresnem centru celjskega sejmišča.