Število pesticidov, ki so jih med raziskavo odkrili v posameznem domu, se je gibalo med 25 in 121, ravni pa so bile praviloma višje na kmetijah. Več kot 40 odstotkov pesticidov, najdenih v prahu, je povezanih z resnimi posledicami, vključno z rakom in motnjami hormonskega sistema pri ljudeh. Takšno analizo hišnega prahu so v desetih evropskih državah znanstveniki izvedli že leta 2021. Tedaj so skupno odkrili 197 pesticidov.
Soavtor raziskave Paul Scheepers z Inštituta za biološke in okoljske znanosti Radboud je za britanski Guardian opozoril, da pesticide v domove prinesemo s čevlji, vnašajo pa jih tudi mačke in psi.
"Če se ne sezujemo pred vrati, vnesemo veliko umazanije od zunaj. Vir so tudi hišni ljubljenčki," je dejal Scheepers. ''Za kontaminacije so krivi tudi potrošniški izdelki, ki jih prinesemo v svoje domove. Pomemben vir so še sredstva proti bolham in klopom za hišne ljubljenčke. Seveda pa so vir tudi pesticidi, ki jih kupimo.''
Čeprav so koncentracije odkritih pesticidov v prahu majhne, bi lahko mešanice več deset kemikalij vplivale na zdravje. "Imamo veliko epidemioloških študij, ki kažejo, da so bolezni povezane z mešanicami pesticidov," opozarja Scheepers. Ker se s pesticidi že tako srečujemo v sadju, zelenjavi in cvetju, se izpostavljenost pesticidom prek prahu doma še povečuje.
Našli tudi že dolgo prepovedane snovi
Med analizo vzorcev so ugotovili tudi prisotnost snovi, ki so že prepovedane. Denimo pesticid DDT, ki ostaja v okolju, čeprav je bil v nekaterih državah prepovedan že leta 1972.
Scheepers je dejal, da so kemični izdelki, kot je DDT, tako obstojni, da se kopičijo v okolju, zato nenehno krožijo. Podobne težave predstavljajo tudi snovi PFAS. "Morda lahko regulatorji upoštevajo obstojnost kemikalij – recimo, da kemijska stabilnost pomeni obstojnost v okolju in tudi kopičenje v prehranjevalni verigi. Verjetno bomo v prihodnosti odkrili podobne težave z drugimi obstojnimi kemikalijami."