Slovenijo kljub omenjenemu napredku čaka še veliko dela, saj še vedno zaostaja za povprečjem držav EU/Zahodne Evrope in OECD, so sporočili iz nevladne organizacije TI Slovenia. Rezultati indeksa zaznave korupcije za Slovenijo kažejo manjši napredek, ki ga je vsaj delno mogoče pripisati delu, ki je bilo v zadnjih letih narejeno na tem področju.

Indeks zaznave korupcije ocenjuje 180 držav po svetu glede na zaznavanje korupcije v javnem sektorju. Omenjeni indeks uporablja lestvico od 0 do 100, pri čemer 100 pomeni zelo čisto, 0 pa zelo koruptivno okolje.

Tako je bila po več kot 20 letih pripravljena prenovljena resolucija o preprečevanju korupcije, ki pa še ni bila sprejeta. Sprejet je bil zakon o zaščiti prijaviteljev, Slovenija je izpolnila del priporočil skupine držav proti korupciji, vendar pa so številna ostala neizpolnjena, kot je denimo načrt integritete za vlado.

Povečale so se tudi aktivnosti Komisije za preprečevanje korupcije na področju izobraževanj javnega sektorja. To kaže, da tudi skromni premiki v pravo smer lahko pripeljejo do izboljšav pri omenjenemu indeksu. Del napredka pri oceni gre namreč letos pripisati tudi spremenjeni metodologiji. Obenem pa ključni izzivi glede sistemskih sprememb ostajajo, so zapisali v TI Slovenia.

Manjka politične volje

Po oceni predsednice TI Slovenia Neže Grasselli bi bil prvi nujni korak, da se čim prej sprejme prenovljeno resolucijo o preprečevanju korupcije, vendar ne na račun javne razprave. Za resen napredek na področju pa bi bilo nujno, da se v Sloveniji končno najde politična volja za sistematičen pristop k naslavljanju sistemskih pomanjkljivosti, je dejala.

Meni tudi, da Slovenija potrebuje politično in družbeno soglasje o ničelni toleranci do korupcije, okrepljene institucije, večjo preglednost in integriteto v javnem sektorju ter učinkovitejše nadzorne mehanizme.

"Potrebujemo večji obseg ozaveščevalnih in drugih preventivnih aktivnostih, konkretnejše ukrepe pri nadzoru na najbolj nevralgičnih točkah kot so večji infrastrukturni projekti in nenazadnje pri učinkovitosti pregona korupcijskih kaznivih dejanj. Korupcija ne izgine sama od sebe, preprečuje jo lahko le stabilen sistem, ki zagotavlja odgovornost, integriteto na vseh ravneh družbe in višji nivo integritete posameznikov," še pravi Grasselli.

Resolucijo je treba sprejeti čim prej

Generalni sekretar TI Slovenia Peter Malenšek je poudaril, da se je Slovenija dvignila od zgodovinsko najslabše ocene, vendar še vedno zaostaja za povprečjem držav EU. Pot do izboljšav ni linearna, dejansko se je Slovenija v oceni vrnila na stanje pred pandemijo, je izpostavil.

Ključ do trajnostnega napredka je po mnenju Malenška v doslednem izvajanju politik, ki spodbujajo odgovornost, preglednost in integriteto. Resnična sprememba ne pride s tabelami in ocenami, temveč z dejanji in tukaj ima Slovenija še veliko prostora za rast. Zato je nujno, da se posodobljena Resolucija o preprečevanju korupcije v Republiki Sloveniji po treh letih priprav čim prej sprejme v državnem zboru, kot tudi akcijski načrt za njeno izvajanje, je dejal Malenšek.

Opozoril je, da je bil predlog omenjene prenovljene resolucije sprejet na vladi in poslan v državni zbor brez javne razprave. V TI Slovenia zato vlado pozivajo, naj predlog resolucije vrne v javno razpravo in s tem omogoči zainteresirani javnosti, da se opredeli do nje. Enako velja za akcijski načrt, ko bo pripravljen. Ta naj bo konkreten, vključujoč in detajlno formuliran, je pozval.

Avstrijci in Nemci najslabše doslej

Po navedbah TI Slovenia EU in Zahodna Evropa z indeksom 64 sicer ostajata regija z najvišjo oceno na indeksu med vsemi regijami, a tudi ta se znižuje že drugo leto zapored. Od 31 ocenjenih držav jih je le šest izboljšalo svoje rezultate, 19 pa jih je poslabšalo. Nekatere države članice EU pa so dosegle zgodovinsko najslabši rezultat: Avstrija (67), Francija (67), Nemčija (75) in Madžarska (41).

Priporočamo