Spreminjanje zakona o visokem šolstvu bi lahko »zameglilo« položaj univerz znotraj javnega sektorja in jih približalo zasebnemu podjetništvu. Fakultete bi namreč lahko izvajale tržno dejavnost oziroma ustanavljale podjetja na način, da se dobički iz teh dejavnosti ne bi več šteli kot del javnih financ. Na takšen razvoj visokošolske politike je nedavno opozoril Visokošolski sindikat Slovenije, ki se je ostro odzval na predlagane spremembe.
»Novela zakona univerzam omogoča ustanavljanje gospodarskih družb kot posebnih pravnih oseb. Ta člen dobro ponazarja interesno pristranskost predlagateljev, ki so se v noveli omejili na tematike v interesu komercialnih dejavnosti znotraj univerze, problematike, ki zadevajo akademsko skupnost samo, pa so odložili v nedoločeno prihodnost,« opozarja sindikat.
Hibridna prihodnost?
Spreminjanje zakona temelji na lanski odločitvi ustavnega sodišča, da je treba v zakonu natančneje opredeliti razmerje med fakultetami in krovno univerzo; v sedanjem zakonu namreč ni jasno določeno, ali so fakultete samostojne pravne osebe ali ne. Ustavni sodniki so državnemu zboru naložili, naj zakon popravi, niso pa določili, ali naj bodo fakultete samostojne ali ne. S stališča ustave je treba v zakonu zgolj določiti eno ali drugo možnost. Visokošolski sindikat pa zdaj ugotavlja, da je ministrstvo pod vodstvom ministra Igorja Papiča pripravilo zakon, ki bi tržne dejavnosti fakultet močno sprostil. Papič je sicer profesor na fakulteti za elektrotehniko, eni od fakultet, ki so izrazito naklonjene trženju znanja in povezovanju z gospodarstvom.
V besedilo predloga zakona o visokem šolstvu je po novem vgrajena možnost, da bi strogo ločevanje presežkov (dobičkov) v »javni« in »tržni« dejavnosti zaobšli, ugotavljajo sindikalisti. »Članica (fakulteta, op. p.) bi imela po novi dikciji nekakšno ne povsem jasno določeno dvojno subjektiviteto,« opozarja sindikat. Hkrati bi bile del javnega in podjetniškega sektorja. »Pojavlja se neprijeten občutek, da Slovenija s to novelo dokončno opušča koncept javne univerze kot neprofitne ustanove,« ugotavljajo v sindikatu. Njegov predsednik Gorazd Kovačič pri tem opozarja na dve smeri razvoja: fakultete naj bi delovale kot nekakšne hibridne javnotržne enote znotraj univerz, pri čemer zanje ne bi več veljale finančne omejitve, ki veljajo za javni sektor; če ta možnost v državnem zboru ne bi bila potrjena, ostaja možnost, da bi fakultete ustanavljale podjetja, poraba njihovih dobičkov pa bi se prav tako lahko izmuznila državnemu nadzoru. Dogajanje ga spominja na aktualne težnje v »napol privatiziranem zdravstvu«.
Pojasnila ministrstva
Na ministrstvu takšne namene zanikajo. Zatrjujejo, da predlog zakona določa ravno nasprotno od trditev sindikata, saj da bo javni visokošolski zavod v resnici moral presežke nameniti za izvajanje in razvoj javne dejavnosti. »Članice univerze, ki bodo pridobile pravno subjektiviteto, se bodo vpisale v sodni register in bodo lahko nastopale v pravnem prometu. Vendar pa bodo kljub temu lahko pri izvajanju javne službe nastopale v pravnem prometu zgolj v imenu in za račun univerze. V svojem imenu in za svoj račun pa bodo nastopale v drugih primerih, torej zunaj javne službe,« so razložili namen zakona. Obenem pa predlog zakona določa, da bo javna univerza kot pravna oseba – ne glede na določen status svojih članic – še naprej državi in njenim organom za univerzo kot celoto posredovala v soglasje programe dela in finančne načrte ter poročila o delu. Posamezne fakultete te možnosti ne bodo imele, zatrjujejo na ministrstvu.
Strahove pred krušenjem univerzitetne javne službe mirijo tudi na Univerzi v Ljubljani. »Predlagana novela zakona o visokem šolstvu nikakor ne predstavlja nevarnosti za izstop posameznih fakultet iz javnega sektorja. Sprememba zgolj natančneje pojasnjuje realno stanje na Univerzi v Ljubljani, kjer je že zdaj za področje izvajanja tržne dejavnosti dovoljeno, da so članice samostojne pravne osebe. V vseh nalogah javne službe pa je pravna oseba Univerza v Ljubljani. Nikakor ne vidimo nevarnosti, da bi lahko kakšna članica izstopila iz javnega sektorja,« so se odzvali na opozorila sindikata.