Po prvem in drugem krogu izbirnega postopka za vpis v srednješolsko izobraževanje je sprejetih 22.127 kandidatov, so sporočili z ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Največ bodočih dijakov prvih letnikov je vpisanih v programe srednjega strokovnega izobraževanja, skupno jih je 9636. V gimnazijske programe je trenutno vpisanih 7761 novincev, v srednjem poklicnem izobraževanju si je prostor doslej zagotovilo 4200 novincev, v programe nižjega poklicnega izobraževanja pa je bilo po drugem krogu v prvih letnikih vpisanih 530 kandidatov.

 

Zaželeni poklici

»Največ kandidatov se je v okviru programov srednjega poklicnega izobraževanja, tako kot vsako leto, vpisalo v programe računalnikar, frizer, mehatronik operater, elektrikar, mizar, avtoserviser, bolničar-negovalec, pa tudi prodajalec in slaščičar,« so sporočili z ministrstva. Na področju srednjega strokovnega izobraževanja so se kandidati največ vpisovali v programe ekonomski tehnik, predšolska vzgoja, zdravstvena nega, tehnik računalništva, tehnik mehatronike, elektrotehnik, medijski tehnik, strojni tehnik in kozmetični tehnik. V skladu s pričakovanji so se na področju gimnazijskega izobraževanja kandidati najpogosteje vpisovali v programe splošne gimnazije, manj zaželeni pa so oddelki tehniške gimnazije in športni oddelki na nekaterih gimnazijah.

Kot so pojasnili na ministrstvu, vsa mesta na srednjih šolah še niso zapolnjena. Za prihodnje šolsko leto je bilo v okviru prijavno-vpisnega postopka za vpis novincev v srednje šole odprtih kar 25.444 prostih mest, po končanem prvem krogu izbirnega postopka, do 21. junija, pa se jih je v želene programe vpisalo manj – skupaj 19.833 kandidatov. Od tega jih je bilo 8623 vpisanih na šolah z omejitvijo vpisa, so pojasnili na ministrstvu. »Po prvem krogu izbirnega postopka se 2316 kandidatom, prijavljenim na šolah z omejitvijo vpisa, ni uspelo uvrstiti na želeno šolo ali pa morda do izbirnega postopka niso izpolnili osnovnega pogoja za vpis v srednjo šolo, torej niso imeli dokončane osnovne šole,« so opisali potek prijav. Sledil je drugi krog izbirnega postopka, v katerem je bilo prostih še 912 mest na šolah, ki so omejile vpis, in 4460 mest na šolah, ki vpisa niso omejile.

Možnosti do septembra

V drugem krogu izbirnega postopka je nato sodelovalo 2055 kandidatov. Na šolo, ki so jo navedli kot prvo željo, je bilo sprejetih 729 kandidatov, na šolo, ki so jo navedli kot drugo željo, se jih je uvrstilo 542, na tretjeizbrano 256, na četrtoizbrano 136, na petoizbrano 76, na šestoizbrano 52, na sedmoizbrano 25, na osmoizbrano 17, na devetoizbrano 16 in na desetoizbrano devet kandidatov.

Tudi po tem je ostalo še okoli 800 kandidatov, ki se jim ni uspelo uvrstiti na nobeno izmed izbranih šol oziroma se še niso vpisali na nobeno od srednjih šol oziroma gimnazij, so dodali na ministrstvu. Razlogi za to so različni: bodisi kandidati še niso uspešno zaključili osnovne šole bodisi so spremenili svoj namen, a od prijave še niso odstopili, ali pa v prijavah niso navedli zadostnega števila želenih izobraževalnih programov, da bi se v katerega od njih vendarle uvrstili, so pojasnili na ministrstvu.

Sodeč po podatkih ministrstva, dostopnih včeraj popoldan, je bilo v osrednjeslovenski regiji med drugim prostih še manjše število mest v programih frizer, kamnosek, tesar, zidar, avtokaroserist, klepar-krovec, oblikovalec kovin ter mizar. »Kandidati se lahko na šolah, kjer bodo mesta še prosta, v programe vpišejo do začetka prihodnjega šolskega leta, torej do 31. avgusta,« so pojasnili na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje.

Priporočamo