Visokošolski sindikat Slovenije na univerzah pripravlja nadaljevanje stavke, ki se je začela marca letos. Predsednik sindikata Gorazd Kovačič je sporočil, da ima ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport podcenjujoč in žaljiv odnos do potreb visokega šolstva. Ministrstvu očita neutemeljeno zavračanje stavkovnih zahtev, vladi pa diskriminatorno obravnavo sindikatov in nespoštovanje zavez.
Omalovaževanje sindikatov
»Organi Visokošolskega sindikata Slovenije se bodo o datumu in obliki stavke ter morebitnih dopolnitvah stavkovnih zahtev odločili v kratkem. Pri tem bodo upoštevali tudi posledice vladnega zrušenja enotnega plačnega sistema in podelitve plačnih privilegijev izbranim skupinam javnih uslužbencev, ki jih je vlada že izvedla ali jih v kratkem še bo,« je sporočil Kovačič. Diskriminatoren odnos oblasti do plačnih zahtev visokega šolstva se ujema s politiko, ki ji je vlada sledila v nedavnih krovnih pogajanjih o plačah v javnem sektorju, pravi. »Iz pogajanj, ki so bila prvotno namenjena blaženju posledic inflacije, se je izcimil dogovor, ki v povsem neprimernem kontekstu legitimira parcialne interese zdravništva in šolstva. Odprava plačnega 'stropa', omejitve na 57. plačni razred, ter uvedba 'četrtega naziva' v vzgoji in izobraževanju pomenita stihijski poseg v temelje plačnega sistema v javnem sektorju in sta neposreden prispevek k njegovemu rušenju,« opozarja Kovačič.
Visokošolski sindikat je sicer že spomladi opredelil tri stavkovne zahteve: zagotovitev ustreznih delovnih pogojev in ustrezna opredelitev pravic v kolektivni pogodbi, odprava plačnih krivic pri nekaterih skupinah delavcev v visokem šolstvu ter dvig vseh plač v visokem šolstvu, če bo vlada omogočila plačne privilegije kakšni drugi poklicni skupini. »V novih okoliščinah bomo našo tretjo stavkovno zahtevo, ki zadeva ustrezna plačna razmerja, nadgradili v zahtevo po novih uvrstitvah delovnih mest, ki so neposredno primerljiva s tistimi v zdravstvu in šolstvu,« je med drugim napovedal Kovačič.
Presenečenje v politiki
Minister za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič, sicer nekdanji rektor Univerze v Ljubljani in univerzitetni profesor, je v petek dejal, da pogajanja s sindikalisti redno potekajo in da zato napovedi nadaljevanja stavke ni pričakoval. »Zadnji sestanek smo imeli pred enim tednom, dogovorjen je termin novega sestanka. Zato sem s presenečenjem prebral napoved zaostrovanja stavkovnih zahtev,« pravi Papič. »Moja ocena je, da se vsebinsko glede zahtev ne razhajamo, dilema je le, kako učinkovito te zahteve zapisati,« je dejal. Na ministrstvu razmišljajo o več možnih rešitvah. »Sindikat vztraja pri spremembi kolektivne pogodbe, lahko pa se to bolj celovito uredi tudi v krovni zakonodaji. To bi zahtevalo več časa. Ena od priložnosti so tudi pogajanja o novi štiriletni pogodbi za financiranje visokega šolstva, ki se začnejo drugo leto,« je dodal minister.
Na napoved stavke se je odzval tudi državni sekretar z ministrstva za javno upravo Urban Kodrič. »Ne razumemo namena in potrebe po napovedovanju stavkovnih aktivnosti visokošolskega sindikata,« je dejal. »Eden od očitkov sindikata je, da z odpravo plačnega stropa in uvedbo četrtega naziva v šolstvu stihijsko posegamo v plačni sistem. Vlada se je zavezala, da bo vse dogovore prejšnjih vlad, ki so bili sklenjeni s sindikati, uresničila. Eden od teh dogovorov je tudi odprava plačnega stropa in uvedba četrtega naziva v šolstvu,« je povzel. Tudi sam je zagotovil, da pogajanja s sindikatom visokega šolstva niso prekinjena in da so že določeni datumi za naslednji pogajalski krog.