Nenavaden obisk direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada Darka Muženiča pri nekdanji ministrici za javno upravo Sanji Ajanović Hovnik v času, ko je opravljala tudi naloge notranje ministrice, še vedno ni v celoti pojasnjen. Tedanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav je pred tedni pojasnil, da je naknadno izvedel, da naj bi se direktor NPU Darko Muženič brez njegovega vedenja sestajal z ministri Golobove vlade. Kot smo razkrili, je imel Muženič dejansko sestanek pri tedanji ministrici Ajanović Hovnik. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi se Muženič z ministrico v začetku februarja dobil celo v svojem prostem času – med prostim dnevom. Slednje smo dlje časa preverjali na ministrstvu za javno upravo in na generalni policijski upravi, vendar zaman. Podatka o terminu sestanka nimajo zapisanega nikjer, točnega datuma pa se ne spomnita niti Sanja Ajanović Hovnik niti Muženič, ki sicer pravi, da je o sestanku obvestil direktorja uprave kriminalistične policije.
»Ne ravno vzorno sodelovanje«
Nekdanja ministrica Sanja Ajanović Hovnik nam je potrdila, da je Muženiča povabila, da ji predstavi svoj pogled na umestitev NPU v sistem in plačno politiko javnih uslužbencev. »Kot ministrica, pristojna za reformo uslužbenskega sistema in plačnega sistema javnih uslužbencev, sem želela razumeti, kako bi potencialno drugačen pogled lahko vplival na področja, za katera sem bila pristojna – plačno, karierno in uslužbensko politiko.«
Ne le vsebina sestanka, že samo dejstvo, da je do sestanka na takšen način prišlo, je po mnenju nekaterih sogovornikov iz policijskih vrst sila nenavadno. »Ministrica se lahko sestaja z generalnim direktorjem policije in njegovimi namestniki. Vodja notranje organizacijske enote pa se z ministrico za notranje zadeve lahko pogovarja le, če je ministrica priča, osumljenka ali žrtev v predkazenskem postopku,« je bil oster eden izmed naših sogovornikov blizu policije, ki pa želi ostati neimenovan.
Tudi strokovnjak za organizacijo v policiji dr. Miroslav Žaberl ocenjuje, da so sestanki med ministrico in posameznimi (nižjimi) policijskimi vodji mimo generalnega direktorja policije »vsaj nekorektni«. V sami zakonodaji izrecne prepovedi sicer ne vidi, je pa po njegovem mnenju edina običajna pot, da ministrica prek generalnega direktorja policije zaprosi za pogovor z drugimi uslužbenci policije. Da je prihajalo do pogovorov za hrbtom tedanjega v. d. generalnega direktorja policije, po mnenju Žaberla priča »o ne ravno vzornem sodelovanju med NPU in vodstvom policije«.
Namestnik se s kadri ni ukvarjal
Zdaj že nekdanja ministrica Sanja Ajanović Hovnik bi morala včeraj pričati pred državnozborsko preiskovalno komisijo, ki ugotavlja morebitno politično vplivanje na delo policije, vendar se je opravičila.
Pred preiskovalno komisijo sta tokrat pričala le namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle in aktualni notranji minister Boštjan Poklukar. Ciperle je za komisijo zanimiv, saj je podpisan pod poročilo, v katerem je po pooblastilu Lindava zapisal, da nihče od vladajoče politike ni želel pridobiti informacij o konkretnih (predkazenskih, op. p.) postopkih, ki jih vodi policija, ali vplivati nanje. Dokument je nastal po tem, ko sta nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar in Lindav oddala poročili o pritiskih predsednika vlade Roberta Goloba in njegovega ožjega kroga na kadrovanje v policiji. Ko je nastalo poročilo o (ne)vmešavanju v operativne postopke, pod katerim je podpisan Ciperle, pa je bil Lindav bolniško odsoten. Kot je poudaril Ciperle, je dokument pripravil drugi namestnik Robert Ferenc, sam pa ga je podpisal. Lindav se je po njegovih besedah z vsebino strinjal. Ciperle je hkrati pojasnil, da se »njegovo« poročilo ni v ničemer nanašalo na pritiske v zvezi s kadrovanjem, o katerih sta govorila Bobnarjeva in Lindav, sam pa tovrstnih pritiskov ni čutil in se s kadrovanjem niti ni ukvarjal.
Preiskovalna komisija je tokrat zaslišala tudi aktualnega notranjega ministra Boštjana Poklukarja, ki v obdobju, ki ga preiskuje parlamentarna komisija, ni bil neposredno vpet v dogajanje, se je pa ob sporu med Bobnarjevo in premierjem Robertom Golobom večkrat postavil na stran slednjega. »Lahko rečeš, da želiš kot minister zamenjati pol policije, ne moreš pa tega narediti. Kadrovsko funkcijo v policiji ima samo generalni direktor policije in nihče drug,« je poslancem pojasnil Poklukar.