Letošnje geslo »Moje zdravje, moja izbira, moja pravica« poudarja pravico do zdravja za vse, pomen zagotavljanja človekovih pravic in enakopravnega dostopa do kakovostnih zdravstvenih storitev, brez stigmatizacije in diskriminacije. Spolno prenosljive okužbe so v zadnjem desetletju po vsej Evropi močno v porastu, predvsem okužbe z gonorejo, klamidijo in sifilisom. Poleg moških, ki imajo spolne odnose z moškimi, so prav mladi močno »na udaru«, saj okužbe slabo poznajo, k hitrejšemu širjenju pa prispeva tudi nočno življenje, ko pod vplivom alkohola in drog vse prehitro pozabijo na zaščito.
Ob mednarodnem dnevu boja proti aidsu člani komisije za aids pri ministrstvu za zdravje izpostavljajo, da neenakosti, stigma, diskriminacija in slaba informiranost ostajajo glavne ovire za uspešnejšo zajezitev epidemije HIV, ki je v svetu leta 2023 beležila že 39,9 milijona okužb, od tega 1,3 milijona novih, in 630.000 smrti. »Tudi zato opozarjamo na pomen spoštovanja človekovih pravic in pozivamo k solidarnosti z osebami, ki živijo s HIV. Izpostavljamo tudi odgovornost posameznika pri skrbi za lastno zdravje in zdravje drugih z uporabo vseh preventivnih metod in strategij, ki so na voljo,« so sporočili.
Da bi naredili korak bližje mladim, je ekipa, ki vodi program prevencije spolno prenosljivih okužb v nočnem življenju pri DrogArtu, v središču Ljubljane že drugo leto zapored odprla vrata Muzeja spolno prenosljivih okužb. »Žal spolno prenosljive okužbe predvsem med mladimi zaradi nepoznavanja simptomov največkrat ostajajo neprepoznane in se tako brez težav širijo naprej. Muzej smo zasnovali tako, da se lahko mladi v sproščenem ambientu v stilu nočnega življenja dodobra informirajo o najbolj razširjenih okužbah in preventivi pred njimi: dosledni uporabi kondoma in rednem testiranju. Poleg informativnih so v muzeju tudi različne interaktivne vsebine, kot sta na primer reševanje kvizov in 'treniranje' pravilnega nameščanja kondomov,« je dogajanje na Štefajovi 11 povzela Tanja Rudolf Čenčič iz ekipe socialnega marketinga Iz principa.
Obiskovalci muzeja lahko v njem izvedo vse o okužbah in njihovi zgodovini, še podrobneje o HIV, klamidiji, genitalnem herpesu, HPV, gonoreji, hepatitisu B in C ter sifilisu. Dodobra lahko spoznajo kondome, njihovo pravilno uporabo in zgodovino ter različne postopke testiranja in testirne točke. Raziskujejo lahko mite in resnice o okužbah, resnične zgodbe okuženih, spolne igračke ter rešujejo štiri različne kvize.
V Muzeju spolno prenosljivih okužb, ki bo odprt vse delavnike do 12. decembra med 12. in 18. uro, je dobrodošel vsak, ki želi izvedeti več o varni spolnosti in se ob tem tudi zabavati.