Kljub krizi, ki ogroža oskrbo otrok v osnovnem zdravstvu, so bila na zadnjem razpisu za specializacije bodočim pediatrom namenjena komaj štiri mesta. Prijav je bilo devet. Za pet diplomantov medicinskih fakultet, ki so si želeli zdraviti otroke, je pot do te stroke za zdaj zaprta.

Na lanskem spomladanskem razpisu je bilo mest za pediatrijo 20, a so štiri ostala nezasedena. V celotnem lanskem letu je bilo tako odobrenih komaj 20 specializacij za bodoče pediatre, je razvidno iz podatkov Zdravniške zbornice Slovenije. To je najnižje število v zadnjem desetletju. Število razpisanih mest je v tem obdobju sicer močno nihalo. Kadar so pediatriji oblasti odmerile večje število mest, so ta deloma ostajala nezasedena. Vseeno pa je tak pristop privedel do občutno večjega števila odobrenih vlog bodočih pediatrov kot lanski recept. Za primerjavo: leta 2021 je bilo ob 41 mestih odobrenih 32 vlog za specializacijo iz pediatrije.

Skrb zbujajoče projekcije

»Projekcije vedno znova kažejo, da bo v prihodnosti situacija na področju primarne pediatrije in šolske medicine še veliko slabša kot sedaj. Pa se kaj premakne? Kljub temu da imata ministrstvo za zdravje in Nacionalni inštitut za javno zdravje že nekaj časa na mizi lastno analizo, ki nazorno kaže, kako se bo zdravstvena služba za otroke in mladostnike slabšala in bo po letu 2030 v resni krizi, glej ga zlomka, na zadnjem razpisu razpišejo zgolj štiri specializacije za pediatrijo,« je v prispevku, ki je objavljen na spletni strani zdravniške zbornice, opozorila pediatrinja dr. Bernarda Vogrin.

Zdravniška zbornica danes pri specializacijah nima več nekdanjih pristojnosti. Leta 2017 je pripravo vsakoletnih razpisov prevzelo ministrstvo za zdravje, zbornica pa posreduje podatke o potrebah izvajalcev zdravljenj (torej javnih zavodov in zasebnikov). Predlog števila in vrst specializacij napiše odbor pri ministrstvu za zdravje, so spomnili na zbornici. Na podlagi tega predloga število specializacij določi vsakokratni minister za zdravje; v mandatu vlade Roberta Goloba ima to vlogo Danijel Bešič Loredan. »Če bi ministrstvo ocenilo, da je večja vloga Zdravniške zbornice Slovenije pri razpisovanju specializacij potrebna, bi zbornica to sprejela,« so sporočili iz te stanovske organizacije.

Specializacijo iz pediatrije praviloma letno zaključi 30 do 35 specializantov, na kroženjih znotraj zdravstva pa je po zadnjih podatkih 146 specializantov te stroke. Na zdravniški zbornici so izpostavili oceno predsednice razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataše Bratina, da bi bilo treba ohraniti po 35 specializacij na leto. Na tak način bi lahko namreč »redno« zapolnjevali mesta za pediatre. Kot smo že poročali, se v nekaterih zdravstvenih domovih že zatika pri nadomeščanju odhodov in upokojitev specialistov v tej stroki. Težave v primarni pediatriji so deloma povezane tudi s tem, da se novopečeni pediatri večinoma raje zaposlijo v bolnišnicah. Starši pa se zlasti v osrednji Sloveniji vse težje dogovorijo za vpis otroka v kateri od bližnjih pediatričnih ambulant.

Prednost so dali družinski medicini

Koliko mest za pediatrijo bo na voljo na prihajajočem spomladanskem razpisu, še ni znano. Lani je dal odbor za načrtovanje specializacij največjo težo družinski medicini, so nam sporočili z ministrstva za zdravje: »Na ta račun je bilo manj mest za preostale specializacije.« Pomanjkanje pediatrov na primarni ravni v večini krajev ni tako zelo kritično kot pomanjkanje družinskih zdravnikov, ocenjujejo na ministrstvu. Strinjajo se, da se obeta veliko upokojitev obstoječih pediatrov, a so omenili tudi podatek zdravniške zbornice, da je specializantov pediatrije vendarle več, kot bo odhodov v pokoj. »Res pa opažamo manjše zanimanje mladih specialistov za zaposlitev na primarni ravni,« ugotavljajo na ministrstvu, kjer vidijo rešitev v administrativnih razbremenitvah in nagrajevanju. »Nekatere od teh ukrepov smo že uvedli z interventno zakonodajo, sprejeto v lanskem letu. O morebitnih sistemskih spremembah na področju pediatrije pa bomo razpravljali v okviru zdravstvene reforme,« so napovedali na ministrstvu. Spomnili so še, da je organizacija osnovnega zdravstva v pristojnosti občin.

Sesedanje primarne pediatrije, ki je posebej opazno v zadnjih mesecih, se ni začelo čez noč. Na slabo kadrovsko načrtovanje je v lani objavljenem revizijskem poročilu o vstopu zdravnikov na trg dela, ki je zajelo obdobje od leta 2008 do leta 2019, opozorilo računsko sodišče. Ministrstvo za zdravje v dvanajstih letih ni načrtovalo in izvedlo nobene prepotrebne aktivnosti, povezane z ugotavljanjem dejanskih obremenitev zdravnikov, so med drugim izpostavili na računskem sodišču. Med potezami, ki jih ministrstvo ni potegnilo, pa bi jih moralo, so izpostavili tudi določanje ustreznega števila specializacij glede na potrebe prebivalcev. 

Priporočamo