Ameriški predsednik Donald Trump je pripravil nov paket carinskih ukrepov in napovedal dodatne 25-odstotne dajatve za vse uvoženo jeklo in aluminij v ZDA ter še recipročne ameriške carine za vse obstoječe carine na ameriško blago kjer koli po svetu. S tem se po mnenju ekonomistov povečuje možnost trgovinske vojne na več frontah.
Trgi so se včeraj odzvali še pred uradno napovedjo Bele hiše. Porasle so vrednosti delnic ameriških proizvajalcev jekla in aluminija, evropskih in azijskih pa padle. ZDA so drugi največji uvoznik jekla na svetu, največ ga kupijo iz Brazilije, Kanade in Mehike, sledita pa Južna Koreja in Vietnam. Zlasti prizadeta bi bila lahko Kanada, od koder ZDA uvozijo 79 odstotkov izdelkov iz surovega aluminija.
Kmalu še recipročne carine
Trgovinski partnerji ZDA so včeraj opozarjali, da bodo zaradi ameriških ukrepov prizadeti proizvajalci avtomobilov, ladjedelnice in druge industrije. V ZDA se proizvajalci viskija bojijo, da bodo ameriškim ukrepom sledili povračilni Evropske unije na njihove izdelke. To bi bilo lahko uničujoče za številne manjše proizvajalce.
Takšen razvoj dogodkov bi sledil tistim iz prvega Trumpovega mandata, ko je leta 2017 uvedel 25-odstotne carine na jeklo in desetodstotne na aluminij. Sledili so protiukrepi, potem pa je Trump odobril izjeme za več držav, tudi za Kanado, Mehiko in Avstralijo, ter z nekaterimi drugimi določil kvote, za katere carine niso veljale. Podobno je kasneje tudi z EU storil Joe Biden.
Trump je tudi napovedal, da bo danes ali jutri povedal več o recipročnih carinah. Že dlje časa se pritožuje nad desetodstotnimi evropskimi carinami na avtomobile, kar je štirikrat več od ameriških, imajo pa ZDA 25-odstotne na poltovornjake, ki so zelo pomembni za velika ameriška avtomobilska podjetja.
Začetek veljavnosti kitajskih carin
Medtem so včeraj začele veljati carine na ameriške izdelke, ki jih je kot povračilni ukrep sprejela Kitajska. Visoke so od deset do petnajst odstotkov, in sicer veljajo za surovo nafto, utekočinjen zemeljski plin, kmetijsko mehanizacijo in avtomobile z veliko prostornino motorja. To je odgovor na desetodstotne carine na ves uvoz s Kitajskega, ki ga je Trump uvedel pred tednom dni. Kitajska je tudi uvedla poseben nadzor nad izvozom redkih zemelj. Vsi ukrepi so sicer razmeroma zadržani – Peking z njimi odgovarja Trumpu in obenem sporoča, da si ne želi trgovinske vojne.
Trump je takrat s carinami v višini 25 odstotkov grozil tudi Mehiki in Kanadi, potem pa ukrep ustavil za 30 dni.