"Ta študija je prepričljiv dokaz, da bo strmo naraščanje števila smrtnih primerov, povezanih z vročino, daleč preseglo upad števila smrtnih primerov, povezanih s mrazom, kar bo povzročilo povečanje umrljivosti v Evropi," pravi profesor Antonio Gasparrini, glavni avtor študije. Dodal je, da so s tem ovrgli teorije, da bi podnebne spremembe lahko ugodno vplivale na stopnjo smrtnosti, povezane s temperaturo v Evropi.
Strokovnjaki so ocenili, da bi lahko podnebne spremembe do leta 2099 neposredno povzročile več kot 2,3 milijona dodatnih smrtnih žrtev zaradi temperature v 854 evropskih mestih, če se emisije ogljika ne zmanjšajo. Ob tem dodajajo, da bi se lahko kar 70 odstotkom teh smrti izognili s hitrim ukrepanjem.
Katera evropska mesta naj bi bila najbolj prizadeta?
Pričakujejo, da bo do konca stoletja največje število smrtnih žrtev zaradi temperature v Barceloni, in sicer skoraj 250 tisoč. Sledita ji dve italijanski mesti: Rim s predvidenimi 147.738 smrtnimi žrtvami in Neapelj s 147.248 smrtnimi žrtvami.
Na četrtem mestu se je znašel Madrid, kjer bi lahko po ocenah raziskovalcev umrlo 129 tisoč ljudi. Na petem mestu je Milano z nekaj več kot 110 tisoč žrtvami.
Sledijo Atene s predvidenimi 87.523 smrtnimi žrtvami, nato pa Valencia (67.519), Marseille (51.306), Bukarešta (47.468) in Genova (36.338). Raziskovalci pravijo, da je zaradi velikega števila prebivalcev največje število smrtnih žrtev zaradi temperature predvideno v najbolj naseljenih sredozemskih mestih. Kljub temu bodo verjetno močno prizadeta tudi številna manjša mesta na Malti, v Španiji in Italiji.
Na druga mesta bodo vplivi predvidoma manjši, so prepričani raziskovalci. Študija je namreč pokazala, da se bo na Britanskem otočju in v Skandinaviji število smrtnih primerov, povezanih s temperaturo, zmanjšalo.
Predvideni podatki za London na primer kažejo, da se bo število smrtnih žrtev do konca stoletja zmanjšalo za 27 455. Vendar pa raziskovalci poudarjajo, da to zmanjšanje izniči povečanje v preostalih delih Evrope, kar pomeni 2,3 milijona dodatnih smrti zaradi temperature na vsej celini.
“Prejšnje ocene, ki so temeljile na zgodovinskih podatkih, so pokazale, da je na vsako smrt zaradi vročine v Evropi približno deset smrti zaradi mraza,” pojasnjuje strokovnjak Gary Konstantinoudis in dodaja, da to odpira pomembna vprašanja o učinku temperaturnih sprememb zaradi antropogenih podnebnih sprememb.