"V skladu z našo ustavo se lahko odločitev o pridružitvi EU ali kateri koli drugi nadnacionalni organizaciji sprejme le na referendumu," je dejal Pašinjan, čigar vlada vstopu v povezavo ne nasprotuje.
Morebiten vstop v EU bi sicer pomenil nov odmik Armenije od Rusije, ki je dolgo veljala za njeno zaščitnico. Odnosi med državama so se sicer pričeli ohlajati že s prihodom Pašinjana na oblast leta 2018.
K ohladitvi je doprinesla tudi pasivnost Rusije med zadnjima eskalacijama konflikta med Armenijo in Azerbajdžanom v Gorskem Karabahu, nazadnje septembra 2023, ko so azerbajdžanske sile po več kot 30 letih bojev prevzele nadzor nad gorato pokrajino, kjer so dotlej živeli večinoma Armenci.
Nedavno se je Erevan tudi distanciral od Organizacije pogodbe o kolektivni varnosti (CSTO), vojaške zveze pod pokroviteljstvom Moskve. Država je medtem še vedno članica Evrazijske gospodarske unije (EAEU), njeno morebitno članstvo v EU bi bilo po navedbah Kremlja nezdružljivo s članstvom v tej organizaciji, navaja nemška tiskovna agencija dpa.