Na zahodnem Balkanu od novega ameriškega predsednika največ pričakujeta predsednik Republike Srbske Milorad Dodik in srbski predsednik Aleksandar Vučić. Oba sta mu čestitala za izvolitev, Vučić pa je Donalda Trumpa v telefonskem pogovoru tudi povabil v Srbijo in jo ponudil za gostiteljico srečanja Trumpa z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Za Dodika je vrnitev Trumpa v Belo hišo pomembna, ker pomeni vrnitev politik, temelječih na nacionalnih interesih, suverenosti in realpolitiki. »Po dolgem času se v Washingtonu nakazuje končanje lažne pripovedi izkrivljenega liberalnega sveta in da bo prevladala realnost vzajemno spoštovanega sveta,« je denimo dejal. Dodik še vedno upa, da bo onstran določil daytonskega mirovnega sporazuma mogoče doseči združitev Republike Srbske s Srbijo. Kajti, razmišlja, če je ZDA dovoljeno poseči po Grenlandiji, se sme tudi Republika Srbska priključiti Srbiji.

Interes Milorada Dodika za dobre odnose z ZDA je tudi oseben, saj so sam, sin Igor, hči Gorica, njuni podjetji ter še vrsta poslovnežev iz njegovega kroga pod ameriškimi sankcijami. Da bi dosegla njihovo ukinitev in izboljšane odnose Republike Srbske z ZDA, je uradna Banjaluka najela ameriško odvetniško pisarno, ki bo za to lobirala v Washingtonu. Dali so ji tudi nalogo, da v stikih s predstavniki izvršne oblasti in nevladnega sektorja pod vprašaj postavlja smotrnost daytonskega sporazuma.

Po Panami in Grenlandiji še Balkan?

Potem ko so se v preteklosti na Balkanu že porajale ideje o spremembah meja in zamenjavi ozemelj, se pojavljajo tudi zdaj, še posebej ker Trump izkazuje ozemeljske težnje po ozemlju Paname in Grenlandije. Na to, ali bi ideje o spremembah meja utegnili obuditi, so pogledi različni. »Trumpova administracija je v prejšnjem mandatu pokazala pripravljenost na nekonvencionalne rešitve, kot je možnost spreminjanja meja na Balkanu. Do določene mere so bili naklonjeni normalizaciji odnosov med Beogradom in Prištino z izmenjavo ozemlja. A trenutno politično ozračje je tako v regiji kot v ZDA takšnim rešitvam manj naklonjeno. Prioriteta nove administracije bo verjetno stabilnost,« ocenjuje Todorović. Hkrati dodaja, da ponovnega odpiranja te teme vendarle ne gre povsem izključiti, še posebej glede na to, da bruseljski dialog med Beogradom in Prištino ni dal pričakovanih rezultatov. Podobno razmišlja Ćerimagić. »Ob vsem dogajanju v Ukrajini in desničarskih vladah v EU, od Madžarske in Slovaške do Avstrije, ni mogoče izključiti pridobitve podpore za nove poskuse uresničevanja teh idej. Na to nakazuje vsebina dokumenta, ki je bil na predlog predsednikov Vučića in Dodika sprejet sredi lanskega leta v obliki deklaracije na skupni seji vlad Srbije in entitete Republike Srbske.«

Številne Dodikove želje

Adnan Ćerimagić, raziskovalec na mislišču European Stability Initiative

Adnan Ćerimagić, raziskovalec v mislišču European Stability Initiative Foto: osebni arhiv

»V tem trenutku je nehvaležno napovedovati politiko ZDA do Bosne in Hercegovine, saj od novembrskih volitev iz kroga predsednika Trumpa glede tega nismo slišali nič konkretnega. V prvem mandatu Trump in njegovi bližnji niso kazali posebnega zanimanja za BiH. ZDA so tako vodile politiko kontinuitete, izvajanja in varovanja daytonskega mirovnega sporazuma. V tem obdobju se je na primer razširil krog sankcij proti osebam blizu Milorada Dodika,« razlaga
Adnan Ćerimagić, analitik pri mislišču European Stability Initiative (ESI). A odtlej sta Banjaluka in Beograd v odnos in povezave z družino in ljudmi blizu Trumpa vložila veliko političnega in drugega kapitala, pristavlja.

Dodik je nedavno zapisal, da Trump prinaša upanje v večjo stabilnost zahodnega Balkana ter nove odnose, temelječe na medsebojnem spoštovanju. Ob tem ko se bo Trumpovi administraciji morala prilagoditi tudi Evropska unija, Dodik pričakuje, da lahko »politična samostojnost in neodvisnost Republike Srbske postane več kot le koncept«. Omenja jo kot vzorčni model za druge regije, ki iščejo podobne modele ravnovesja med lokalnim in globalnim.

Ćerimagić pravi, da je Dodik že pred novembrskimi volitvami izražal določena pričakovanja do Trumpa. »Govoril je o podpori združitvi Republike Srbske in štirih občin na severu Kosova s Srbijo. Izražal je upanje, da ZDA pod Trumpom nasprotno od prejšnje politike ne bodo s sankcijami ter svojimi diplomatskimi in finančnimi sredstvi ščitile BiH in daytonskega sporazuma,« dodaja sogovornik.

Človekove pravice ne bodo v ospredju

Marko Todorović, raziskovalec pri CEP

Marko Todorović, raziskovalec pri CEP: »Zagotovo bo nova ameriška administracija še naprej poglabljala sodelovanje s Srbijo in se osredotočala na pragmatične vidike odnosa, predvsem v gospodarstvu in energetiki. Verjetno pa vprašanja demokracije in človekovih pravic ne bodo v ospredju.«

Velika pričakovanja imajo tudi v Beogradu, kjer je Aleksandar Vučić sicer pod večmesečnim pritiskom – doslej največjim – protestnikov, predvsem študentov, ki jih je na ceste pognala smrt ​več ljudi zaradi zrušenja železniškega nadstreška v Novem Sadu. Za danes je napovedana splošna stavka, oblasti pa za zdaj ne najdejo recepta, da bi glas ulice umirile. Pritisk se je pred tedni krepil tudi iz tujine, ko je Bidnova administracija tik pred koncem mandata proti srbskemu naftnemu podjetju NIS uvedla sankcije zaradi ruskega solastništva. To je bil jasen signal nezadovoljstva ZDA nad srbskim sedenjem na dveh stolih, Vučić pa je takrat celo nakazoval pripravljenost, da bi iz naftnega podjetja z nacionalizacijo iztisnil ruski delež.

»Sankcije proti NIS zagotovo predstavljajo signal resnosti ameriškega stališča proti energetski odvisnosti Srbije od Rusije. So opozorilo, a tudi priložnost za Srbijo, da na novo opredeli svoje prioritete v skladu s težnjami po članstvu v EU,« pravi Marko Todorović, raziskovalec pri beograjskem inštitutu Center za evropske politike (CEP).

Večjih sprememb v politiki ZDA do Srbije ne pričakuje. Opozarja namreč, da sta državi začeli strateški dialog na več področjih – od gospodarstva in energije do varnosti. »Zagotovo bo nova ameriška administracija še naprej poglabljala sodelovanje s Srbijo in se osredotočala na pragmatične vidike odnosa, predvsem v gospodarstvu in energetiki. Verjetno pa vprašanja demokracije in človekovih pravic ne bodo v ospredju. Notranji protesti v Srbiji ne bodo pomemben dejavnik pri urejanju odnosov. Trump je namreč osredotočen na gospodarske interese, in ne na lokalno politično dinamiko majhnih držav,« meni Todorović. 

Kako pripravljena je EU?

Po oceni Marka Todorovića je Evropska unija na morebitne spremembe ameriške politike do Balkana pripravljena. »EU je že pokazala pobudo s poudarkom na regionalnem povezovanju v okviru Načrta rasti za zahodni Balkan, da bi zmanjšala vpliv morebitnih zunanjih sprememb. Obenem bo EU verjetno okrepila svoje diplomatske aktivnosti na Balkanu, da bi ohranila politično stabilnost in preprečila enostranske poteze, ki bi lahko ogrozile njeno avtoriteto v regiji,« dodaja Todorović. Za Ćerimagića je najprepričljivejši način, da se EU pripravi in prepreči morebitne poskuse uresničitve ideje o spremembi meja na zahodnem Balkanu, krepitev tistih sil v regiji, ki imajo raje drugačno vizijo. »Gre za evropsko vizijo nevidnih meja s prostim pretokom blaga, ljudi, kapitala in storitev. Vizija, katere uresničitev bo omogočila, da bo regija prenehala zaostajati in začela dohitevati gospodarski, socialni in politični razvoj EU.« Pomembno se mu tudi zdi, da je komisarka za širitev Marta Kos že na začetku mandata izključila možnost podpore idejam o spremembah meja.

Priporočamo