Belorusi za stalno bivanje v tujini odslej potrebujejo odobritev oblasti v Minsku. V četrtek objavljeni vladni odlok sledi nedavni spremembi zakonodaje, ki od beloruskih emigrantov zahteva, da veljavnost potnih listov podaljšujejo v Belorusiji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V skladu z novim odlokom morajo vsi Belorusi, ki želijo za stalno živeti v tujini, prošnjo za to podati migracijskemu uradu v Minsku. Ta ima nato 35 dni časa, da na podlagi morebitnih davčnih dolgov, policijske kartoteke ali služenja vojaškega roka posamezniku odobri ali zavrne prošnjo.
Do zdaj je za stalno bivanje v tujini zadostovalo, da so posamezniki o tem obvestili beloruski konzulat v državi bivanja.
Kot navaja dpa, gre za novo obliko pritiska na belorusko diasporo, ki po nekaterih ocenah šteje 1,5 milijona ljudi, medtem ko ima Belorusija nekaj več kot devet milijonov prebivalcev.
Nedavno je vlada onemogočila možnost podaljševanja veljavnosti potnih listov v tujini, kar v praksi pomeni, da se morajo vsi beloruski državljani vsaj enkrat na deset let vrniti v domovino.
Število političnih emigrantov se je posebej povečalo po spornih predsedniških volitvah leta 2020, na katerih si je Aleksander Lukašenko zagotovil nov mandat, beloruska policija in sodstvo pa sta na množične protivladne proteste odgovorila z represijo.