Zdravstveno stanje večkratnega italijanskega premierja in milijarderja 86-letnega Silvia Berlusconija, ki ga zaradi njegovega vztrajanja v politiki ob visoki starosti imenujejo Nesmrtni, je bilo v četrtek dopoldne stabilno. Noč je preživel na intenzivnem oddelku milanske klinike sv. Rafaela, kamor so ga zaradi težav s srcem in dihanjem pripeljali v sredo. Po pisanju milanskega dnevnika Corriere della Sera ima levkemijo.

Že prejšnji teden je bil več dni v bolnišnici zaradi težav s srcem, na katerem je bil operiran leta 2016. »Spet sem začel delati, pripravljen in odločen, da delam kot vedno v dobro svoje države, ki jo imam rad,« je v petek sporočil na družbenih omrežjih. V nedeljo je objavil svojo fotografijo, na kateri nasmejan stoji pred številnimi tulipani ob svoji vili na severu Italije. A že dolgo je očitno, da je oslabel.

Zdaj torej priteguje pozornost italijanske javnosti samo še zaradi bolezni. V zadnjega pol stoletja jo je sprva kot uspešen poslovnež v gradbeništvu, medijski mogotec, lastnik nogometnega kluba Milano, potem kot vodilni desnosredinski politik, a tudi in zlasti s svojimi številnimi finančnimi in spolnimi aferami. Še pred 13 leti je na primer v svojih vilah organiziral orgije bunga bunga, na katerih je sodelovala tudi 17-letna prostitutka.

Melonijevi pomagal na oblast

V politiki je vse šibkejša tudi njegova stranka Naprej, Italija. Še v času orgij bunga bunga je imela za seboj tretjino volilcev, septembra lani je na parlamentarnih volitvah zbrala le še še osem odstotkov glasov. Tako je zdaj bolj privesek desne koalicije, v kateri imajo glavno besedo neofašistični Bratje Italije s premierko Giorgio Meloni, ki je Berlusconiju že v sredo poslala »iskrene in prisrčne želje k hitri ozdravitvi«. Z njo in Matteem Salvinijem, voditeljem Lige, se je pred leti, ko sta imeli obe skrajno desni stranki komaj nekaj odstotkov podpore, povezal, ker je mislil, da mu bosta pomagala pri vrnitvi na oblast. Toda lani jeseni, po zmagi Bratov Italije, je bil Berlusconi tisti, ki je Melonijevi pomagal prevzeti oblast. Pravzaprav ga je že leta 2018, po velikem uspehu Lige na volitvah, na stranski tir postavil Salvini.

Morda gre politično slabitev Berlusconija pripisati tudi temu, da so Italijani spoznali, kako slabo je pred leti vodil državo, s tem da je ves čas populistično obljubljal nižje davke. Vsekakor je Italija v zadnjega četrt stoletja gospodarsko stagnirala in nazadovala. Prvič, čeprav samo za osem mesecev, se je Berlusconi na čelo vlade zavihtel že davnega leta 1994, ko je na pogorišču krščanskih demokratov, ki so bili pol stoletja največja italijanska stranka, v politiko vstopil s povsem novo stranko Naprej, Italija. A njegove vlade v letih od 2001 do 2006 in od 2008 do 2011 niso znale poskrbeti za Italijo, saj je bil to čas velikega zadolževanja in gospodarskega nazadovanja. In ko je leta 2011 vse večji italijanski javni dolg postal grožnja Evropski uniji, so ga z oblasti pregnali evropska komisija in finančni trgi.

Skoraj vedno se je izmazal

Za seboj bo pustil črn madež tudi zato, ker so mu sodili v več kot desetih različnih zadevah, kot so davčne utaje in podkupovanja. Vedno se je razglasil za nedolžnega in trdil, da gre za politično motivirano sojenje. Branilo ga je že več kot sto odvetnikov in skoraj vedno se je izmazal, bodisi zaradi zastaranja bodisi zaradi zakonov, ki so jih njemu v prid napisale njegove vlade. Leta 2013 je bil po dvanajstih letih sodnih prizadevanj vendarle obsojen zaradi davčne utaje, pa še v tem primeru zaradi visoke starosti zgolj na družbeno koristno delo v upokojenskih domovih.

Ugled si je Berlusconi – vsaj v očeh tistih, ki niso zaslepljeni z njegovim populizmom – še dodatno zapravil, ker kot Putinov prijatelj v ukrajinski vojni obsoja napadeno državo.

Priporočamo