Minuli petek je v Bratislavi proti politiki Roberta Fica protestiralo več deset tisoč ljudi. Protesti so potekali v tridesetih slovaških krajih, povsod pa so ljudje imeli zgolj eno zahtevo: odstop Fica. Te proteste je Fico hotel v dneh poprej preprečiti z zagotovili, da se proti njegovi vladi pripravlja državni udar. A na koncu tega državnega udara ni bilo od nikoder.
Skliceval se je na poročilo obveščevalne agencije Sis in trdil, da naj bi obveščevalci zaznali »strukture, povezane s tujino in slovaško opozicijo«, ki naj bi želele doseči nemire in zasedbo vladnih stavb. Sklical je celo sejo sveta za nacionalno varnost in pripravo državnega udara pripisal tujini in domačim izvajalcem. Med drugim je ocenjeval, da so v državo pripotovali strokovnjaki, ki naj bi leta 2014 pripravljali protest v Ukrajini in nato še lani v Gruziji. Kljub tem velikim grožnjam državi vlada protestov ni preprečila, prav tako protestnikom ni odrekla pravico do zborovanja.
Brez parlamentarne večine bi spreminjal ustavo
Po protestih minuli petek se razmere na Slovaškem niso umirile. Še naprej je udrihal čez nevladne organizacije, medije in opozicijo. Toda šel je še korak dlje. Vsem »organizatorjem« je zagrozil z izgonom iz države. Naloga oblikovati takšen seznam ljudi za izgon pa morajo po besedah premierja prevzeti obveščevalne službe.
»Člani naše opozicije so le ministranti – nekdo drug vodi mašo,« pravi slovaški premier Fico. Slovaški opoziciji in medijem sicer očita, da napačno prikazujejo domnevni zasuk njegove politike proti Moskvi. Sam zagotavlja, da nikoli ne bo sprejel odločitve, ki bi ogrozila članstvo države v Natu in Evropski uniji.
Odkar je prišel na oblast je sicer ukinil pošiljanje slovaškega orožja Ukrajini, zagovarja hiter konec vojne in zelo je kritičen do konca dobave ruskega plina preko ukrajinskega ozemlja v Evropsko unijo. Decembra je v Moskvi obiskal Putina in s tem doma kakor tudi v Evropi sprožil številne kritike. Slovaško je tudi ponudil kot morebitno lokacijo mirovnih pogovorov med Ukrajino in Rusijo.
Fico je sicer v minulih dneh izgubil parlamentarno večino, potem ko sta še dva poslanca koalicije zaradi znotraj strankarskih nesoglasij napovedala, da ne bosta več glasovala za vladne predloge. Premier ne protestov ne izgubljene večine ne komentira. Napoveduje pa predlog za spremembe ustave. Vanjo želi vpisati, da je zakonska zveza edinstvena zveza med moškim in žensko. Prav tako želi prepovedati posvojitev otrok homoseksualnim parom. V ustavo pa namerava še povrh vnesti določilo, da evropsko pravo ni nad slovaškim, če je v neskladju s slovaško ustavo.