Raketa Starship je med letom hitro in nenačrtovano razpadla. Kot so pojasnili v podjetju v lasti milijarderja Elona Muska, bodo analizirali podatke, pridobljene na testnem letu, da bi bolje razumeli temeljni vzrok eksplozije. "Pri takšnih testih uspeh izhaja iz tega, kar se naučimo, in četrtkov polet nam bo pomagal izboljšati zanesljivost plovila Starship," sporočili.
Video: Deževanje ostankov Starhipa razburilo ljudi
Success is uncertain, but entertainment is guaranteed! ✨
— Elon Musk (@elonmusk) January 16, 2025
pic.twitter.com/nn3PiP8XwG
Raketa Starship je sicer sestavljena iz približno 70 metrov dolge prve stopnje Super Heavy in približno 50 metrov dolge zgornje stopnje imenovane Starship. Raketni sistem je v četrtek ob 16.37 po lokalnem času vzletel z izstrelišča SpaceX Starbase v Teksasu.
Med preizkusom je podjetje ponovilo podvig, saj se je prva stopnja Super Heavy uspešno vrnila do izstrelišča, kjer so jo z velikanskimi mehaničnimi rokami znova uspeli ujeti v zraku, zgornjo stopnjo pa je razneslo. Raketo so sicer v podjetju SpaceX načrtno razvijali tako, da je mogoče prvo stopnjo in raketo po vrnitvi na Zemljo uporabiti večkrat.
Video: Kako so eksplozijo videli piloti iz bližnjega letala
Holy crap!!!! This is a view of Starship breaking up from an airplane!
— Lincoln (@MobofJoggers) January 17, 2025
pic.twitter.com/KteXEfvuWS
Četrtkov polet je bil novi v vrsti testnih izstrelitev, ki niso potekale brez zapletov. SpaceX je ob tem poudaril, da je cilj testnih letov zbiranje podatkov. Musk želi raketo brez posadke proti Marsu namreč poslati že prihodnje leto, medtem ko ima SpaceX pogodbo z ameriško vesoljsko agencijo Nasa za vrnitev astronavtov na Luno.
Starship je najmočnejša raketa, ki je bila kdaj koli izdelana, saj ima dvakrat večji potisk kot rakete Saturn V, ki so poganjale misije Apollo, s katero so Američani pred desetletji potovali na Luno.