Potem ko so Evropska unija, ZDA in generalni sekretar ZN Antonio Guterres pozdravili poziv k prenehanju napadov Kurdske delavske stranke (PKK) na Turčijo ter razpustitvi organizacije, ki ga je v četrtek izrekel priprti vodja PKK Abdulah Öcalan, se širom regije vrstijo različni odzivi na Öcalanovo napoved.
V kurdskih vrstah v Turčiji je razpoloženje precej mešano. Vodstveni svet PKK se še ni izjasnil glede Öcalanovega poziva, prav tako še niso napovedali sklica kongresa, ko naj bi prišlo do razpustitve gibanja. Številni opozarjajo, da je sedaj na vrsti Turčija. Pričakuje se, da bi morale oblasti v Ankari pojasniti, kakšna varnostna jamstva bodo dobili pripadniki PKK, potem ko bodo odložili orožje.
Po drugi strani pa očitno v turški vladajoči stranki predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ki z mirovnim procesom s Kurdi očitno poskuša dobiti tudi njihovo podporo za spremembo ustave za še en predsedniški mandat, sedaj žogico vidijo v kurdskem igrišču. Stranka Zakon in pravičnost (AKP) želi, da bi orožje odložile vse kurdske skupine v regiji – torej tudi v Siriji in Iraku.
Hladen tuš sirskih Kurdov
»Ne glede na to, kakšno ime uporabljajo, mora teroristična organizacija odložiti orožje in se razorožiti skupaj z vsemi svojimi elementi in podaljški v Iraku in Siriji,« je dejal predstavnik AKP Omer Celik. Prav tako iz AKP sporočajo, da bodo spremljali, kako bo PKK uresničila poziv Öcalana, s teroristi pa se ne nameravajo pogajati.
Vendar vsaj v Siriji, tamkajšnja kurdska skupina YPG ne razmišlja, da bi položila orožje. Mazloum Abdi, poveljnik Sirskih demokratičnih sil (SDF), v katerih sodelujejo Kurdi, je ocenil, da je Öcalanov poziv namenjen zgolj PKK in njenim gverilcem. »Mir med PKK in Turčijo bi vplival tudi na našo regijo. Če bo ta proces uspešen, Turčija ne bo imela izgovora za napade,« je ocenil Abdi. Novi sirski voditelj Ahmed Al Šara želi sicer sile SDF, ki se na severu države še vedno borijo proti turškim milicam, vključiti v novo sirsko vojsko.