Trump je pred tem trdil, da bo vojno v Ukrajini končal v "24 urah", ni pa pojasnil, kako bo to dosegel. Poznavalci pravijo, da bi to lahko pomenilo pritisk na Ukrajino, naj se odreče delu svojega ozemlja ali pa opusti svoje težnje po pridružitvi Natu.

Revizija sporazuma iz Minska, izstop iz Nata, Evropa kot porok

Republikanski kandidat za podpredsednika J.D. Vance je septembra predstavil idejo o zamrznitvi vojne z vzpostavitvijo avtonomnih regij in demilitariziranih območij na obeh straneh meje, a brez članstva v Natu, poroča FT.

Po besedah ​​enega od Trumpovih dolgoletnih svetovalcev bi po novem načrtu revidirali dogovore iz Minska iz let 2014 in 2015, ki niso bili nikoli uresničeni. Ti sporazumi so predvidevali ozemeljsko celovitost Ukrajine z avtonomnimi območji, okupirani Krim pa ni bil omenjen. Trumpov načrt vključuje tudi uvedbo sankcij za kršitev dogovora.

Evropske države bi morale prevzeti vlogo garantov in "nadzornikov" mirovnega procesa, medtem ko bi bilo sodelovanje Združenih držav Amerike in Nata minimalno, piše Financial Times. "Obstajata dve stvari, pri katerih bo Amerika vztrajala. Ne bomo sodelovali pri nadzoru in ne bomo ga financirali. Plača naj Evropa," naj bi povedal Trumpov svetovalec.

Trumpovi zavezniki: Ukrajina izgublja vojno

Trumpovi zavezniki trdijo, da Ukrajina izgublja vojno in je zato prizadevanje za dogovor "moralno pravilno". Trump meni, da bi se moral sedanji ameriški predsednik Joe Biden začeti pogovarjati z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, tako kot so se ameriški predsedniki pogovarjali z voditelji Sovjetske zveze v času hladne vojne, in da članstvo Ukrajine v Natu trenutno ni realno.

Nekateri republikanci imajo drugačen načrt

Mike Waltz, član ameriškega kongresa iz vrst republikancev, je predlagal, naj Trump zagrozi z znižanjem cen nafte in plina in s tem zlomi rusko gospodarstvo ter tako pripelje Putina za pogajalsko mizo. "Izvažajte cenejšo, čistejšo ameriško nafto in plin po vsem svetu. Znižajte ceno," predlaga Waltz.

Savdska Arabija, pomembna zaveznica Trumpa med njegovim mandatom, takšne poteze ne bi pozdravila. Kljub temu ljudje blizu Trumpa vztrajajo, da bo znal pritisniti na Putina z gospodarskimi vzvodi.

"Pokazal je, da zna privabiti obe strani za mizo," je dejal Ric Grenell, nekdanji veleposlanik v Berlinu in Trumpov odposlanec za Balkan, in spomnil na sporazume, ki so jih med Trumpovim predsedovanjem podpisali Izrael in Združeni arabski emirati, Bahrajn, Maroko in Sudan. "To je počel dosledno. Naslednji bodo Arabci in Izraelci ter Rusi in Ukrajinci," je dejal.

Priporočamo