Če so se v prvih urah po uničujočem potresu na območju jugovzhodne Turčije in severne Sirije izpod ruševin na tisoče podrtih stavb še slišali srce parajoči kriki in prošnje za pomoč, danes tam vlada že smrtna tišina. »Upamo, da bomo naleteli še na koga živega, saj smo zadnje ure izpod kupov kamenja vlekli le še trupla,« je za Guardian v turškem Kahramanmaraşu dejal prostovoljec Zafer Yildiz. V zraku je vonj po truplih, vonj po smrti, stanje opisujejo reševalci. Ključnih za reševalne operacije je prvih 72 ur, ki so se iztekle danes zjutraj. Upanje za preživele je minimalno.

Preberite še: Reševalci pod ruševinami vztrajno iščejo preživele

Tudi zaradi hudega mraza, ki zdaj grožnjo predstavlja preživelim. Ogromen del območja je namreč še vedno brez elektrike, ljudje se skušajo sredi opustošenih, v prah ovitih ulic ogreti s kurjenjem lesa in vsega ostalega, kar jim pride pod roke. Primanjkuje hrane in vode, zlasti v Siriji, kamor so se danes končno prebili prvi tovornjaki s humanitarno pomočjo. Pekel preživljajo tako ujeti pod kamenjem kot ostali, ki jim je uspelo še pravočasno pobegniti pred rušilno silo tresenja tal.

Umrle celotne družine

Med domačini, ki iščejo svoje družine, je tudi Malek Ibrahim, ki se je dela lotil z rokami in krampom. Tudi od njegove hiše je bolj ali manj ostal le še prah. S pomagači niso imeli veliko sreče, izpod ruševin jim je v dveh dneh uspelo potegniti le deset trupel. »Cela moja družina je izginila, stric, bratranec in še mnogi drugi. Govorimo o genocidu! Vsakič, ko nekoga potegnemo izpod ruševin, se spomnim lepih trenutkov, ki smo jih preživeli skupaj,« je zahlipal. Radi so se šalili, imeli so se radi. Ve, da jih ne bo nikoli več videl, poroča francoska AFP. Imel je srečo, da so se žena in njunih osem otrok še pravi čas rešili na varno. »Samo kopljemo in kopljemo. Nihče ne spi. Upamo, da bomo še našli koga, a globoko v sebi vemo, da je to že skoraj nemogoče,« je iskren.

Preberite še: V smrtonosnem potresu več tisoč mrtvih, iskanje in reševanje onemogočata mraz in padavine

Reševalci imajo tudi težave z identifikacijo nekaterih trupel, saj v številnih primerih pod ruševinami najdejo samo kak del telesa ali pa so celotna trupla tako izmaličena, da jih je nemogoče prepoznati.

Rešili dvomesečnega dojenčka

Število mrtvih se počasi, a nezadržno približuje dvajset tisoč, pod ruševinami še vedno ostaja na desettisoče ujetih, po nekaterih ocenah celo neverjetnih sto tisoč, opozarjajo turški strokovnjaki. Iz nekaterih manjših krajev sploh še niso dobili informacij o smrtnih žrtvah in pogrešanih. Žarek upanja v teh temačnih dneh predstavljajo zgodbe s srečnim koncem, »čudežne« reševalne akcije, v katerih so v zadnjih dneh rešili več otrok, denimo leto in pol staro Masal, ki jo je z dojenjem pri življenju ohranjala njena mama. Izpod ruševin so nekaj ur prej uspeli rešiti še dva meseca starega dojenčka. V družbi štirinajstih, ki so se rodili v lokalnih bolnišnicah, so ga z letalom predsednika Erdogana odpeljali na varno v Ankaro.

 

Pomoč tudi iz Slovenije

Poleg finančne pomoči, šotorov in postelj so Evropska unija, Albanija, Črna Gora in Srbija na pomoč v Turčijo poslale 38 reševalnih in zdravstvenih ekip, na najbolj prizadeta območja pa so napotile več kot 1650 reševalcev in 104 reševalne pse. Med njimi tudi sedem slovenskih vodnikov z reševalnimi psi. »Porušeno je praktično celo mesto,« je stanje v mestu Hatay opisal vodja slovenske enote za iskanje in reševalne Blaž Turk. Stavbe, ki še stojijo, pa so tako načete, da se lahko sesedejo že ob blažjem popotresnem sunku. »Nekaj psov se je lažje poškodovalo, saj so ruševine polne ostrih predmetov, tudi razbitega stekla,« je dodal in pojasnil, da so živali oskrbeli in so tako lahko tudi naslednji dan opravljale svoje delo.

 

 

Že od torka pa je z madžarsko ekipo na terenu podpredsednik Komisije za reševalne pse pri mednarodni kinološki zvezi Mare Bručan. »Hatay je povsem porušen, nepoškodovanih hiš je bolj malo. Zelo veliko je mrtvih, pogrešanih, v zgradbah pa so tudi še živi,« je dejal za Radio Slovenija. Na družbenih omrežjih je delil dramatičen posnetek reševanja, ko je ekipi uspelo rešiti dedka in njegovega enoletnega vnuka. Ob tem so se slišali vzkliki navdušenja in olajšanja. Kasneje jim je uspelo rešiti še enega malčka in njegovo mamo.

Slovenija Turčiji in Siriji namenja 500.000 evrov humanitarne pomoči

Slovenija bo Turčiji in Siriji za okrevanje po uničujočem potresu zagotovila humanitarno pomoč v višini 400.000 evrov, je danes po dopisni seji sporočila vlada. Kasneje so z zunanjega ministrstva sporočili, da bo ministrstvo obema državama preko Slovenske karitas zagotovilo še dodatnih 100.000 evrov humanitarne pomoči iz lastnih sredstev.

Polovico od 400.000 evrov sredstev humanitarne pomoči bo prejela Mednarodna federacija društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) za pomoč prebivalcem po potresu na prizadetem jugovzhodnem delu Turčije. Preostala sredstva bo Slovenija prispevala v Čezmejni sklad za Sirijo v okviru finančnega mehanizma urada ZN za humanitarne zadeve (Ocha). Sredstva za humanitarno popotresno pomoč prebivalcem Turčije in Sirije bodo zagotovljena iz sredstev proračunske rezerve Slovenije, so pojasnili na zunanjem ministrstvu.

Vlada je v sredo na dopisni seji sklenila tudi, da Slovenija Turčiji preko mehanizma EU na področju civilne zaščite nameni materialno pomoč v vrednosti 451.400 evrov. Konvoj z materialno pomočjo se bo v Turčijo odpravil danes, odhod konvoja pa bo pospremil obrambni minister Marjan Šarec.

Poleg tega je Slovenija že v ponedeljek v Turčijo preko evropskega mehanizma civilne zaščite napotila strokovnjaka za logistiko za oceno stanja in koordinacijo. V torek se je nato na prizadeto območje odpravila še enota civilne zaščite za iskanje in reševanje, in sicer ekipa sedmih reševalnih psov z vodniki in štirimi spremljevalci.

Priporočamo