Verjetna prihodnja italijanska premierka Giorgia Meloni načrtuje, da bo vlado oblikovala do 20. oktobra. To pomeni, da bi se nova premierka že lahko udeležila prihodnjega rednega vrha EU, ki bo potekal 21. in 22. oktobra v Bruslju.
Na volitvah 25. septembra je zmagal desni pol, v katerem sta poleg Bratov Italije, ki jih vodi Meloni, še Liga Mattea Salvinija in Naprej Italija Silvia Berlusconija. Ker so Bratje Italije dobili največ glasov, naj bi njihova vodja postala nova predsednica vlade.
Parlament se bo prvič sestal 13. oktobra, nato bo predsednik Sergio Mattarella začel formalna posvetovanja o oblikovanju vlade. Zaradi jasnega izida volitev bodo ta predvidoma hitro končana in predsednik bo vodji Bratov Italije dal mandat za sestavo vlade.
Neformalni pogovori članic prihodnje vladajoče koalicije o sestavi nove vlade pa potekajo že zdaj. Poleg ministrov iz strankarskih vrst naj bilo v vladi tudi nekaj neodvisnih strokovnjakov, se je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa izvedelo iz vrst blizu prihodnje premierke.
Omenja se, da naj bi nestrankarski človek vodil ministrstvo za gospodarstvo. V igri za ta položaj je Fabio Panetta, član izvršnega odbora Evropske centralne banke.
Kandidat za zunanjega ministra je nekdanji predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani, ki pa je obenem v igri za vodenje parlamenta, piše italijanski tisk.
Salvini naj bi si znova želel na vrh notranjega ministrstva, a ima za to malo možnosti. Ker proti njemu poteka sodni postopek zaradi zadrževanja ladij z migranti na morju v času, ko je bil notranji minister, predsednik Mattarella verjetno ne bo soglašal z njegovo vrnitvijo na položaj.
Meloni naj bi si po pisanju bruseljskega Politica tudi želela, da v vladi ne bi bilo ministrov, naklonjenih Rusiji, torej tudi ne Salvinija. Meloni je že prejšnji teden ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu obljubila, da se italijanska politika do Ukrajine ne bo spremenila.
Po poročanju Anse je prihodnja premierka v rednih stikih z odhajajočim premierjem Mariom Draghijem.
Prva naloga nove vlade bo sicer priprava proračuna za prihodnje leto - tega bo morala nekaj tednov po prevzemu položaja poslati v pregled Evropski komisiji.
Poleg tega bo imela vlada le do decembra čas, da izpolni 55 pogojev Bruslja za izplačilo nove tranše financiranja iz sklada za okrevanje. Meloni je med kampanjo napovedovala, da se želi z Brusljem o pogojih znova pogajati, a je po številnih opozorilih napovedi omilila.