Korošak je del ekipe, ki jo je Slovenija poslala preko mehanizma Evropske unije za civilno reševanje. Reševalcev iz Slovenije je trenutno v Jablanici 46, imajo 16 vozil, pri iskanju jim pomaga šest psov.
Delo je psihično in fizično zelo naporno, pripoveduje: »Včeraj smo našli truplo starejše osebe, svojci so nam bili neizmerno hvaležni. Domačini so zelo prizadeti, a pripravljeni pomagati z usmerjanjem na terenu. Ne vem, koliko časa bomo še ostali, dela je še ogromno.«
Opisal je nepregledne kupe naplavin, mulja in ruševin, ceste so dobesedno izginile. Domačini so stopili skupaj in reševalcem pomagajo, kolikor je mogoče, bolj z usmerjanjem na terenu, za vse drugo je še prenevarno. Upanja, da bi našli še kakšnega preživelega, je sicer zelo malo, a domačini so iskreno hvaležni, ker reševalci iščejo njihove domače, ki so še vedno med pogrešanimi v katastrofalni ujmi, ki je prejšnji konec tedna prizadela državo. »Da jih bomo le lahko pokopali,« jim pravijo domačini. Posebna ekipa skrbi za domačine, nudijo jim tudi psihološko pomoč.
Danes dopoldan je 🇸🇮 ekipa tehničnih reševalcev in vodnikov reševalnih 🦮 nadaljevala z iskanjem pogrešanih oseb na prizadetem območju. Po koncu iskanja bo enota nudila podporo pri aktivnostih s težko mehanizacijo, ekipa za upravljanje z zrakoplovi pa preiskuje širše območje 🇧🇦. pic.twitter.com/Gr0VpHCFkZ
— Uprava RS za zaščito in reševanje (@URS_ZR) October 8, 2024
Od 5. zjutraj do večera, delo v izmenah
Ekipa reševalcev je nastanjena v Srednji šoli Jablanica, skupaj s kolegi iz BiH in Hrvaške. Trenutno so v naselju Buturović Polje v osrednjem delu BiH. Z delom začnejo ob 5. zjutraj in delajo v izmenah vse do večera, do 18. ure. Delo je organizirano tako, da najprej večje ovire odmaknejo stroji, potem se začne delo reševalcev. V eni izmeni jih naenkrat dela 13 do 17, potem se zamenjajo, odvisno od zahtevnosti del. Koliko časa bodo ostali na terenu, ne vedo, dela je ogromno, teren pa težko prehoden in nepredvidljiv.