»To je nezakonito, nemoralno in popolnoma neodgovorno. To, kar predlaga, je nesmisel. Regionalna kriza se bo s tem zgolj še poslabšala.« Tako se je na načrt ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da prevzame nadzor in lastništvo nad Gazo, tam ustvari sredozemsko riviero in iz nje v Egipt in Jordanijo preseli Palestince, odzvala poročevalka Združenih narodov za pravice Palestincev Francesca Albanese. Podobno kot odzivi iz regije je tudi Albanesejeva dejala, da bi šlo za nasilni pregon prebivalstva, to pa je po mednarodnem pravu vojni zločin.
»Ne bomo dovolili, da bi bile kršene pravice naših ljudi, za katere smo se borili desetletja in za katere smo plačali visoko ceno. Ti pozivi so huda kršitev mednarodnega prava, brez palestinske države z Jeruzalemom kot glavnim mestom, znotraj meja iz leta 1967 in na podlagi rešitve dveh držav ne bo miru in stabilnosti,« je sporočal palestinski predsednik Mahmud Abas.
Jordanija in Egipt, ki jih je Trump v minulih dneh omenjal kot morebitni lokaciji preselitve Palestincev, sta se vnovič ostro izrekli proti preselitvam Palestincev na njuno ozemlje. Prav tako je Trumpove zamisli zavrnila Savdska Arabija, na katero Trump računa, da bo sklenila naslednji Abrahamov sporazum z Izraelom. Vendar v Rijadu vztrajajo: brez palestinske države ne bo normalizacije odnosov z Izraelom.
Prisilna preselitev ni dovoljena
V Visokem komisariatu Združenih narodov za begunce (UNHRC) so opozorili, da je vsakršno prisilno premeščanje ali deportacija prebivalstva z njenega ozemlja strogo prepovedana. »Ključnega pomena je, da preidemo na naslednjo fazo premirja, da izpustimo vse talce in samovoljno pridržane zapornike, končamo vojno in obnovimo Gazo ob doslednem spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava in mednarodnega prava človekovih pravic,« so ocenili v UNHRC.
»Civilno prebivalstvo Gaze ne sme biti izgnano in Gaze se ne sme trajno okupirati. Jasno je, da Gaza - tako kot Zahodni breg in vzhodni Jeruzalem - pripada Palestincem. To je osnova za prihodnjo državo Palestina,« je ocenjevala nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock.
Na francoskem zunanjem ministrstvu so poudarili, da nasprotuje kakršni koli prisilni preselitvi palestinskega prebivalstva Gaze. Ta bi namreč pomenila resno kršitev mednarodnega prava, napad na legitimne težnje Palestincev, pa tudi veliko oviro za rešitev z dvema državama in velik dejavnik destabilizacije Egipta, Jordanije ter celotne regije.
"O predlogu velja premisliti"
Izraelski zunanji minister Gideon Saar je medtem sporočal, da je o Trumpovih predlogih potrebno resno razmisliti, saj da Gaza v svoji prejšnji obliki ne bi imela več prihodnosti. »Treba je najti drugo rešitev - in to poskuša storiti predsednik Trump,« je ocenjeval in pristavljal, da dokler bodo preselitve potekale po svobodni volji ljudi in bodo države, ki so jih pripravljene sprejeti, ne bo možno trditi, da gre za nemoralno oziroma nehumano početje.