»Sodnica je v svoji odločitvi zapisala, da ni dokazano, da bi naši državljani storili kaznivo dejanje trgovine z otroki, kot tudi ni dokazano, da so bili dokumenti o posvojitvi ponarejeni,« so sporočili iz hrvaške vlade. V Banskih dvorih so potrdili, da so štirje otroci med postopkom posvojitve pridobili hrvaško državljanstvo, in apelirali, da jim je treba zagotoviti čim lažjo in čim hitrejšo integracijo v hrvaško družbo. Hrvaška konzularna služba bo organizirala čimprejšnji prevoz dvanajstih hrvaških državljanov iz Zambije, so napovedali na hrvaškem ministrstvu za pravosodje in upravo. Od leta 2012 so na Hrvaškem po podatkih ministrstva za delo in socialne politike iz Konga posvojili najmanj 131 otrok, sodeč po podatkih posvojiteljev pa je kongovskih otrok nekaj deset več. Posvajali so jih tudi pred več kot desetimi leti in doslej ni bilo nikakršnih problemov. Neka Hrvatica naj bi iz Ndole prišla s posvojenim kongovskim otrokom le dan prej, preden je zambijska migracijska služba aretirala štiri pare.
Pol leta strahu in upanja
Trpljenje štirih hrvaških parov se je začelo decembra lani, ko so jih zambijske oblasti ustavile na letališču v Ndoli skupaj s posvojenimi otroki in trdile, da so kongovski dokumenti o posvojitvi ponarejeni. Hrvaške pare so skoraj dva meseca držali v priporu, otroke pa namestili v eno od zambijskih socialnih ustanov. Postopek je bil januarja začasno ustavljen in takrat so osmim hrvaškim državljanom celo dovolili, da brez posvojenih otrok zapustijo Zambijo, a so jih kmalu zatem znova ustavili na istem letališču v Ndoli in jih znova priprli s pojasnilom, da ustavitev postopka ne pomeni oprostilne sodbe. Zato so po današnjih novicah o oprostitvi svojci osmerice previdni in pravijo, da bodo mirni šele, ko bodo lahko svoje najdražje objeli. Da strahovi niso povsem odveč, kaže tudi odločitev zambijskega imigracijskega urada, ki posvojenih otrok ni takoj izpustil, češ da čakajo nadaljnja navodila, čeprav odločitev sodišča ne pušča nobenih dvomov.
Hrvaški posvojitelji so pred tednom dni prvič po skoraj šestih mesecih videli svoje posvojene otroke, potem ko so jih privedli na sodišče v Ndoli, da bi jih prepoznala priča tožilstva, zambijski policist, ki jih je aretiral na letališču decembra lani. Priča je med drugim potrdila, da se nihče iz Konga od takrat ni zanimal za štiri posvojene otroke, dokazov o domnevno ponarejenih dokumentih pa ni ponudila.
V Zambiji Hrvat proti Hrvatom
Bizarno na sodem procesu v Zambiji je bilo pričanje nekdanjega hrvaškega poslanca populistične opozicijske stranke Živi zid Ivana Pernarja, ki je prispel v Ndolo samo zato, da bi štirim hrvaškim parom zagrenil življenje. Posebej je izpostavil enega od posvojiteljev, ki je pred leti zamenjal spol iz ženskega v moškega in je o tranziciji posnel dokumentarni film. »Naredil sem vse, kar sem lahko, da bi jih obsodili, a mi ni uspelo,« je Pernar po oprostilni sodbi zapisal na svojem facebook profilu. Pernar, ki se je skliceval na kongovsko zakonodajo, ki tujim državljanom prepoveduje posvojitev otrok, ni bil edini na Hrvaškem, ki je štiri pare vnaprej obtoževal trgovine z otroki, pri tem ga je podpirala vrsta desničarskih politikov in njihovih privržencev.
Dejstvo je, da Kongo v nasprotju z Zambijo ali Hrvaško ni podpisnik konvencije o zaščiti otrok in sodelovanju pri mednarodnih posvojitvah iz leta 1993, kot tudi, da so oblasti v Kinšasi leta 2016 prepovedale mednarodne posvojitve, a so to možnost dopustile v primerih, ko ocenijo, da gre za blaginjo otrok. Pernarjev zambijski performans je bil usmerjen tudi proti hrvaškim oblastem, ki jim je očital, da so dovolile posvojitve brez preverjanja verodostojnosti dokumentov.
Novica o oprostitvi hrvaških državljanov je prišla ravno v času, ko na dnevni red hrvaškega parlamenta prihaja razprava o spremembah zakona o mednarodnem zasebnem pravu, ki so jih spodbudili zapleti v Zambiji.