Vse se nekoč zgodi prvič. Britanci so oktobra lani dobili za premierja prvega britanskega Azijca, pripadnika verske in etnične manjšine Rishija Sunaka, ki je hindujec in sin indijskih priseljencev. Zdaj bodo Škoti za premierja, ki mu rečejo prvi minister, prvič dobili britanskega Azijca, pripadnika verske in etnične manjšine Humzo Yousafa, ki je musliman in sin pakistanskih priseljencev. Danes so namreč razglasili rezultate volitev novega voditelja škotske vladajoče stranke SNP, ki so prinesli zmago Yousafu, favoritu dosedanjega vodstva stranke, ki so ga razglašali za kandidata kontinuitete. Na škotskem premierskem stolčku bo zamenjal prvo žensko Nicolo Sturgeon, ki ima rekorden, osemletni staž.
Na Škotskem vodja vladajoče stranke sicer ne postane avtomatično premier kot na britanski ravni. Izvoliti ga mora škotski parlament, v katerem imajo vsi poslanci pravico kandidirati za premierja. Po navadi kandidirajo samo voditelji vseh strank, SNP pa ima tako veliko večino, da bo Yousaf danes v holyroodu, kot v galščini rečejo parlamentu, brez težav izvoljen in bo prevzel krmilo vlade.
Ponosen Škot, ki podpira SNP
od najstniških let
Rishi Sunak (42 let) je postal najmlajši britanski premier v dvesto letih. Yousaf ima pet let manj. Po izvolitvi je dejal, da je ponosen Škot in najsrečnejši človek na svetu, ker je prevzel krmilo stranke, ki jo podpira že več kot dvajset let. Veliko je govoril o reševanju socialnih in ekonomskih vprašanj, ki so za mnoge Škote zelo pereča. Osredotočil pa se je tudi na nadaljevanje bitke za neodvisnost. Poudaril je, da želi biti on tisti, ki bo to dolgotrajno obljubo spremenil v stvarnost. Že med kampanjo je poudarjal, da je 50- ali 51-odstotna podpora neodvisnosti prenizka. »Svečano vam obljubam, da bom spet spodbudil naše civilnodružbeno gibanje pri koreninah in zagotovil, da bo naš zagon za neodvisnost v peti prestavi. Škoti potrebujejo neodvisnost bolj kot kadar koli prej in mi bomo generacija, ki jo bo zagotovila,« je obljubil.
Težka dediščina
Nedavni odstop Sturgeonove je šokiral Škote in Britance. Čeprav je zanj navajala osebne razloge, je bilo v SNP, ki je nastala zato, da bi Škotsko povedla v neodvisnost, in je na oblasti že dvajseto leto, vse več nezadovoljstva, ker je podpora temu cilju obstala pri okoli 50 odstotkih. Na prvem referendumu o neodvisnosti leta 2014 je 55,3 odstotka volilcev ob 84,6-odstotni volilni udeležbi zavrnilo neodvisnost. Nesoglasja v stranki je sprožila tudi njena namera, da se SNP na prihodnje volitve poda samo s programom za neodvisnost, tako da bi volitve postale de facto neuradni referendum, ker britanska vlada ne dovoli ponovitve pravega.
Bitka z britansko vlado za reprizo referenduma, ki ga je zavrnilo tudi britansko vrhovno sodišče, bo tako najtežja politična dediščina za novega prvega ministra. »V letih sem imel kar nekaj bitk z britansko vlado,« je dejal sam in dodal, da jih pričakuje še več. »Z njo bom sodeloval konstruktivno, v interesu našega naroda,« je bila morda prikrita kritika predhodnice.
Tekmica veliko govorila o bogu
V bitki za njen sedež je Yousaf v prvem krogu dobil 48, v drugem pa zmagovitih 52 odstotkov glasov. Tesno na drugem mestu je bila 33-letna finančna ministrica Kate Forbes, ki je bila favoritka, dokler ni med kampanjo kot zelo verna pripadnica škotske svobodne (katoliške) cerkve, ki zahteva strogo spoštovanje Svetega pisma, razkrila, da je proti istospolnim porokam, splavu in starševstvu brez poroke. Veliko glasov je izgubila, ko je zelo odkrito govorila o Jezusu Kristusu. V Britaniji in na Škotskem imajo neradi mešanje vere in politike. Nekdanji svetovalec premierja Blaira Alastair Campbell je denimo nepozaben po besedah: »Z bogom se ne ukvarjamo!«