Odkar se je pred več kot letom dni začela vojna v Gazi, Izrael enega za drugim ubija voditelje Hamasa in Hezbolaha pa še kakšnega člana iranske revolucionarne garde zraven. Ismail Hanija, Hasan Nasrala, Mohamed Deif, Marvan Isa, Fuad Šukr, Ibrahim Akil... spisek je dolg, a na njegovem vrhu je bil ves čas Jahja Sinvar, organizator Hamasovega pokola v Izraelu 7. oktobra lani, ki je zagnal sedanjo spiralo nasilja. Zdaj je Izrael našel tudi njega.
»Danes smo poravnali račun. Zlu smo zadali udarec, a naša naloga še ni do konca izpolnjena,« je danes
dejal premier Benjamin Netanjahu po objavi novice, da so Sinvarja ubili v sredo v Rafi na jugu Gaze v operaciji izraelske vojske, ki je trupla odnesla s seboj. Njegovo smrt so potrdili s primerjavo prstnih odtisov, DNK in zobovja. Izrael ima vse te vzorce in podatke, saj je Sinvar v izraelskih zaporih preždel 22 let. Zato dvomov o njegovi smrti ne more biti, četudi je Hamas sprva ni potrdil.
Obleke iz vreč s hrano OZN
Sinvar je bil eden dveh voditeljev Hamasa. Hanija je iz Katarja vodil politično krilo, Sinvar pa v Gazi vojaško. Rojen je bil leta 1962 in je odraščal v revščini palestinskega begunskega taborišča Han Junis na jugu Gaze. Nekoč je razlagal, kako mu je mati šivala oblačila iz vreč za hrano, ki so jo pošiljali Združeni narodi. Opisoval je, kako so Izraelci v času okupacije Gaze »rušili palestinske hiše kot pošast lomi kosti svojega plena«. V Hamas je vstopil kmalu po njegovi ustanovitvi leta 1987 in pomagal postaviti na noge notranji varnostni aparat. Zadolžen je bil za iskanje in odstranjevanje špicljev Izraela v Hamasovih vrstah in prijel se ga je vzdevek Mesar iz Han Junisa. Veljal je za ostro, brezkompromisno osebnost, ki je med Hamasovci vzbujala strahospoštovanje.
A kmalu ga je Izrael ujel in leta 1988 obsodil na štiri dosmrtne ječe zaradi sodelovanja pri smrtonosnem napadu na izraelska vojaka in štiri domnevne palestinske ovaduhe. V zaporu se je naučil tekoče herbejšline in tudi od tam sodeloval pri vodenju Hamasa ter lovu na špiclje. Leta 2006 pa je Hamas ujel in ugrabil izraelskega vojaka Gilata Šalita. Zadrževal ga je pet let, zanj je bil odgovoren kar Sinvarjev brat Mohamed. Pet let kasneje je Hamas dosegel dogovor z Izraelom, ki je v zameno za vojaka izpustil 1000 zaprtih Palestincev. Med njimi je bil tudi Jahja Sinvar.
Po prihodu iz zaporu se je poročil in imel tri otroke ter se povzpel v vrh Hamasa. V odnosih Hamsa in Izraela so se čez leta nekajkrat izmenjale zaostritve in umiritve. V zadnjem obdobju do lanskega oktobra se je zdelo, da deluje dogovor o relativni umiritvi Hamasa v zameno za izraelska delovna dovoljenja za prebivalce Gaze. Potem pa je prišel 7. oktober. »Mislil sem, da razumemo Sinvarjevo razmišljanje. Tako smo se motili,« je za ameriški radio NPR nedavno dejal bivši izraelski svetovalec za nacionalno varnost Eyal Hulata.
ZDA bodo spet poskusile s premirjem
Potem ko je Izrael konec julija ubil Hanijo, je Sinvar postal popolni voditelj Hamasa. Vprašanje, ki se je danes odprlo, je: kaj sedaj? Morda je s smrtjo Sinvarja napočil trenutek za sklenitev dogovora Hamasa in Izraela za končanje vojne v Gazi in izpustitev talcev. ZDA so danes
takoj sporočile, da bodo v prihodnjih dneh podvojile napore za končanje vojne. »Ob več priložnostih v zadnjih mesecih je Sinvar zavrnil napore ZDA in naših partnerjev za končanje vojne z dogovorom, ki bi talce vrnil domov in končal trpljenje Palestincev,« je rekel zunanji minister Antony Blinken. Tudi njegov francoski kolega je dejal, da se je zdaj v Gazi obrnil nov list, ker je Hamas obglavljen, in da je čas za mir v regiji.
Netanjahu im ameriški predsednik Joe Biden sta se danes že pogovarjala in se strinjala, da je zdaj priložnost za vrnitev talcev domov, medtem ko so njihovi svojci izražali zaskrbljenost, da se bo Hamas morda znesel naj njimi. Netanjahu je v televizijskem nagovoru dejal, da tistim, ki zadržuejo talce, ponuja, da so prosti in oddidejo, če položijo orožje in talce izpustijo. Dejal je tudi, da je zdaj »vsemu svetu jasno«, zakaj je Izrael vztrajal, da z vojsko vstopi v Rafo kljub pritiskom, naj tega ne počne.
Kaj bo z izraelskimi vojaškimi operacijami, pa bo jasno šele sčasoma. Vodja izraelske opozicije Beni Ganc je danes rekel, da bo izarelska vojska »v letih, ki prihajajo, še naprej delovala na območju Gaze«. Sam Netanjahu je dejal, da vojne proti Hamasu in drugim skupinam, povezanim z Iranom »še ni konec. Pred nami so še težki dnevi, a na koncu bomo zmagali,« je rekel.