Da novoizvoljeni ameriški predsednik ob nastopu mandata sprejme več izvršnih ukazov, ni novost, vendar bo Trump danes po pričakovanjih podrl rekord v njihovem številu.
Podpisati namerava več kot 200 izvršnih odredb, pod katere spadajo izvršni ukazi. Ti so pravno zavezujoči, medtem ko nekatere druge odredbe, na primer razglasitve, navadno niso.
Obenem izvršni ukazi ne potrebujejo odobritve kongresa. Predsednikova pristojnost za njihovo sprejemanje izhaja iz 2. člena ustave, ki določa, da je izvršna oblast v ZDA v njegovih rokah.
V teoriji mora sicer vsak ukaz pregledati poseben urad na pravosodnem ministrstvu, a v praksi temu ni vedno tako. Ukaz lahko prekliče tudi kongres, vendar ima predsednik še vedno pravico do veta na zakon, pojasnjuje britanski BBC.
Trump naj bi danes med drugim podpisal ukaze o množičnem izgonu nezakonitih priseljencev, odpravi zelenih politik, ponovnem zagonu gradnje ograje na meji z Mehiko, uvedbi višjih carin na uvoz ter pomilostitvi napadalcev na kongres 6. januarja 2021.
Obljubil je ukaze o ustanovitvi urada za izboljšanje učinkovitosti vlade (Doge) - posvetovalnega telesa, ki ga bo vodil milijarder Elon Musk, krepitvi programov umetne inteligence in razkritju dokumentov o umoru nekdanjega predsednika Johna F. Kennedyja.
Vojski naj bi naročil postavitev protiraketnega ščita Iron Dome, kakršnega ima denimo Izrael, odpravil pa naj bi tudi politiko raznolikosti, enakosti in vključevanja (DEI) v vojski.
Nekatere od ukazov naj bi kasneje izpodbijali na sodišču. Tako je bilo tudi v času Trumpovega prvega mandata med letoma 2017 in 2021, ko jih je republikanec podpisal 220.