»Mislim, da je to napačen vtis,« je dejal Peskov v odzivu na vprašanje novinarjev, ki so ga povprašali za komentar trditve, da je ameriška administracija »postala proruska in protiukrajinska«.

Iz Washingtona so namreč ta teden prišli ostri napadi na Zelenskega. Trump je ukrajinskega predsednika označil za diktatorja, krivdo za vojno v Ukrajini pa pripisal Kijevu.

Trumpove besede o Zelenskem:

Trump je zapisal, da je Zelenski »diktator«, mu svetoval, »naj se podviza, sicer bo ostal brez države«, in ga označil za »povprečno uspešnega komika«, »grozljivo slabega« pri svojem delu in z le štiriodstotno podporo doma. Dejal je, da je dober samo v tem, da je »Bidna vrtel okoli prsta in ga prepričal, da so ZDA namenile 350 milijard dolarjev za vojno, ki je ni bilo mogoče dobiti in se sploh ne bi smela začeti«. 

Po mnenju Peskova je razumljivo, da nihče ne more ostati ravnodušen, če Ukrajina zavrača politična pogajanja o miroljubni rešitvi in nima interesa za vzpostavitev miru. »Ker le malokdo lahko ostane ravnodušen, se to seveda odraža v čustvenih izjavah,« je po poročanju ruskih tiskovnih agencij dejal Peskov, kot povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Glede možnosti prihodnjega srečanja med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in Trumpom pa je Peskov dejal, da se obe strani strinjata o »nujnosti takšnega srečanja«, kar je bilo potrjeno tudi na srečanju visokih ameriških in ruskih predstavnikov v torek v Rijadu v Savdski Arabiji.

Peskov je ob tem poudaril odločenost, da se obe strani na to srečanje temeljito pripravita, da bi zagotovili kar največjo učinkovitost pogovorov.

Trump je po nastopu mandata prejšnji mesec korenito spremenil zunanjo politiko ZDA v povezavi z Ukrajino, od katere v zameno za vojaško in drugo podporo zahteva dostop do redkih zemelj in naravnih bogastev. Hkrati je odpravil politiko mednarodne izolacije Rusije. To je povzročilo zaskrbljenost tako v Ukrajini kot v Evropi.

Priporočamo