Dmitrij Peskov, tiskovni predstavnik Kremlja, je v petek zavrnil namigovanja voditeljev zahodnih držav, da je Putin ukazal ubiti vodjo Wagnerja Jevgenija Prigožina: »To je absolutna laž, zadevo (zrušitev letala) je treba obravnavati na podlagi dejstev.« Dejstva pa še niso povsem osvetljena: »Včeraj je predsednik izjavil, da še čaka zaključke preiskave.« Kaj takšna preiskava pomeni, lahko vemo, če se spomnimo, da je ruska preiskava o zastrupitvi opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega avgusta 2020 pokazala, da so ga na ruskih tleh zastrupile zahodne tajne službe.

Glede identifikacije Prigožinovega trupla je Peskov povedal naslednje: »Predsednik je dejal, da bodo opravljene vse strokovne analize, tudi analize DNK. Uradni zaključki bodo objavljeni.« Vsekakor si je težko predstavljati, da bi se čez nekaj dni ali tednov vodja Wagnerja pojavil živ, potem ko je v četrtek Putin izrekel sožalje njegovi družini. Njegova smrt je logična, glede na to, da je Putin v času Prigožinovega upora 24. junija izjavil: »Vsi ti, ki so organizirali ta upor (…), so izdali Rusijo in bodo za to odgovarjali.« Dejal je tudi že, da izdajstva ni pripravljen oprostiti.

Čakali pomemben klic

Na britanskem obrambnem ministrstvu pravijo, da Prigožinova smrt, ki je zelo verjetna, še ni dokončno dokazana. Poudarjajo, da je bil vodja Wagnerja znan po strogih varnostnih ukrepih.

Francoski general Dominique Trinquand je prepričan, da je letalo zrušila raketa zemlja-zrak, ameriški obveščevalci pa govorijo o eksploziji. Zdaj že pokojna stevardesa Kristina Raspopova je v sredo pred vzletom po telefonu bratu dejala, da zamujajo, da je letalo na popravilu in da še ne vedo, ali bodo leteli, ter da čakajo pomemben klic.

V letalu, ki je zatem med Moskvo in Sankt Peterburgom strmoglavilo, najbrž ne po naključju tik nad Putinovo vilo in natanko dva meseca po začetku Prigožinovega upora, je umrl večji del ožjega vodstva skupine Wagner. Za Putina je pomembno, da onemogoči, da bi kdor koli nasledil Prigožina in imel tako moč z avtonomnim odločanjem v ruski državi. V petek je Putin tudi izdal dekret, po katerem morajo vse ruske paravojaške skupine priseči, da bodo »zveste« Rusiji.

V Afriki rešili pomembne probleme

Prigožin že zato, ker je Rusija v vojni z Ukrajino, ne bi smel dovoliti, da so vsi vodilni skupine Wagner leteli v istem letalu. Sicer so se polni samozavesti ravno vrnili iz Afrike, kjer naj bi na terenu rešili pomembne probleme, morda tudi v zvezi z Wagnerjevimi rudniki zlata in diamantov.

Med desetimi mrtvimi v strmoglavljenem letalu je tudi nekdanji ruski obveščevalec Dmitrij Utkin, ustanovitelj Wagnerja in glavni vojaški poveljnik skupine, občudovalec Hitlerja, s katerim je delil tudi navdušenje nad skladateljem Wagnerjem, zato je tudi dal skupini to ime. Leta 2016 se je v Kremlju fotografiral skupaj s Putinom. Še trije pomembni Prigožinovi sodelavci, ki so zdaj izgubili življenje, so njegov 47-letni namestnik Valerij Čekalov, ki je skrbel za logistiko, 44-letni Sergej Propustin in pa 30-letni Aleksander Totmin, aktiven na družbenih omrežjih, tudi v Afriki, kjer je propaganda pomemben del Wagnerjevih aktivnosti. Med ubitimi v zrušenem letalu sta še dva manj znana Wagnerjeva

pripadnika, nadalje pilot, kopilot in že omenjena 39-letna stevardesa Raspopova.

Priporočamo