Sonce je lani ostalo najbolj hitro rastoč vir energije v EU. Soncu je sledil veter, vetru pa jedrski vir in plin, poročilo povzemajo tuje tiskovne agencije. 

Delež obnovljive energije v EU je porasel na 47 %, leta 2019 je bil pri 34 %.

Na račun močne rasti energije iz sonca in vetra je delež obnovljive energije na stari celini porasel na 47 odstotkov. Leta 2019 je bil denimo pri 34 odstotkih. Delež energije iz fosilnih goriv je na drugi strani v tem obdobju nazadoval z 39 na 29 odstotkov.

plinovod - zemeljski plin - razdelilna postaja Vodice pri Ljubljani, plinsko omrežje, Geoplin d.o.o., Slovenska plinska družba //FOTO: Jaka AdamičOPOMBA: ZA OBJAVO V ČASOPISU DNEVNIK

Proizvodnja energije iz plina je v letu 2024 nazadovala že peto leto zapored, delež elektrike iz fosilnih goriv pa je bil po podatkih Emberja lani najnižji doslej. Foto: Reuters/Alamy. Foto: Jaka Adamič
 

"Evropski zeleni dogovor je prinesel globoko in hitro preobrazbo elektroenergetskega sektorja EU," so poudarili v analitski organizaciji. "Vzpon proizvodnje energije iz sonca in vetra je glavni razlog za upadanje proizvodnje iz fosilnih goriv," so dejali.

Delež energije iz fosilnih goriv v EU je v petih letih padel z 39 na 29 %.

Njihovi izračuni kažejo, da bi EU brez vzpostavljenih dodatnih zmogljivosti za proizvodnjo energije iz sonca in vetra od leta 2019 uvozila dodatnih 92 milijard kubičnih metrov plina in 55 milijonov ton črnega premoga, kar bi stalo 59 milijard evrov.

vetrnica, razdrto

Porabo premoga zmanjšujejo tudi vetrne elektrarne. Foto: arhiv Dnevnika

Po mnenju Emberja so tovrstni trendi razširjeni po vsej Evropi; sončna energija napreduje v vseh državah EU. Več kot polovica jih je bodisi že ukinila premog, fosilno gorivo, ki najbolj onesnažuje okolje, ali pa je njegov delež zmanjšala na manj kot pet odstotkov svoje mešanice energetskih virov.

Priporočamo